Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić najavio je večeras da će sutra ujutro podneti ostavku i da će obavljati funkciju u tehničkom mandatu sve dok Skupština Srbije ne usvoji njegov odlazak iz Vlade.
„Ostavku sam ponudio istog dana premijeru i predsedniku kada se dogodila nesreća. Ostavku podnosim kao odgovoran čovek jer želim da pokažem da postoji moralna odgovornost u resoru koji vodim. Ne osećam krivicu jer Ministarstvo nije moglo nijednim svojim aktom da utiče na projekat, kvalitet i nadzor radova na stanici u Novom Sadu“, rekao je Vesić na vanrednoj konferenciji za novinare u Beogradu.
Pre tri dana na železničkoj stanici u Novom Sadu obrušila se nadstrešnica rekonstruisane železničke stanice i usmrtila 14 osoba, među kojima je bilo i dece. U teškom stanju se nalazi još troje povređenih.
Ministar kaže da nije mogao da utiče ni na ishod radova ovog projekta, a upitao je da li je Infrastruktura železnice Srbije održavala objekat kako je trebalo. Ova kompanija je i dala nalog Saobraćajnom institutu CIP za rekonstrukciju. CIP je bio i podizvođač radova na rekonstrukciji.
Ministar je ponovio da nadstrešnica nije bila predmet „konstruktivne rekonstrukcije“ prema dokumentima.
Izvođači su prema rečima ministra bili China Railway International Co. Ltd i China Communications Construction Company Ltd.
Posao nadzora nad realizacijom rekonstrukcije pruge dobile su kompanije Utiber i Isis, investitor je Infrastruktura železnice Srbije, a finansijer Ministarstvo građevinarstva.
Ranije izjave
Ministar Vesić je u petak nakon tragedije tvrdio da nadstrešnica nije bila predmet rekonstrukcije, što su demantovali mnogi snimci i fotografije na društvenim mrežama. Dokumenta koja su povezana sa projektom rekonstrukcije su u nekoliko sati nakon nesreće nestala iz baze podataka građevinara CEOP, a nadležna institucija, Agencija za privredne registre, nikada nije odgovorila na upit novinara šta se sa projektnom dokumentacijom desilo.
Što se tiče dokaza u istrazi koja je u međuvremenu pokrenuta, prema rečima ministra policije oni su „na sigurnom“. Politički vrh Srbije je odmah nakon nesreće i najavio da će tražiti političku i krivičnu odgovornost odgovornih za prvu tragediju ove razmere u Srbiji, kojoj su uzrok infrastrukturni radovi na nekoj javnoj građevini.
Goran Vesić je do 2013. godine bio funkcioner Demokratske stranke, a potom je prešao u Srpsku naprednu stranku. Od 2014. godine je bio zamenik gradonačelnika Beograda, u 2022. je bio i ministar građevinarstva da bi potom nakon prošlogodišnjih izbora, u maju ove godine ponovo preuzeo istu funkciju.
I gde je sada ta ostavka ? Proslo je jutro i podne.