Lifestyle

12.11.2024. 17:55

New Look Entertainement

Autor: Nova ekonomija

Solarni paneli – 5 razloga da koristite solarne panele u vašem domaćinstvu

Foto: Pexels.com

Lifestyle

12.11.2024. 17:55

Da li ste se nekada zapitali zašto je ugrađivanje solarnih panela i korištenje solarne energije bolje od uobičajenog načina dobijanja struje?  Prvo i najvažnije, solarna energija je ekološki prihvatljiva jer ne zagađuje okolinu niti ispušta štetne gasove.

Iako inicijalna investicija u solarne panele može delovati skupo, dugoročne uštede na računima za struju i mogućnost korišćenja solarne energije za grejanje čine ovu opciju isplativom. Osim toga, solarni paneli omogućavaju nezavisnost od energetske mreže, čime se štitite od fluktuacija cena električne energije.

Pored toga, solarni sistemi smanjuju gubitke energije jer su proizvodnja i potrošnja energije lokalni, što doprinosi efikasnijem korišćenju. Na kraju, povećava se stabilnost energetske mreže jer manje zavisite od centralizovane proizvodnje energije.

Kako odabrati solarne panele za vaše domaćinstvo?

Da biste odabrali solarne panele za vaše domaćinstvo, prvo razmotrite koji tip panela bi vam najviše odgovarao. Monokristalni solarni paneli, iako skuplji, nude najvišu efikasnost i duži vek trajanja i idealni su za domaćinstva sa ograničenim prostorom. Polikristalni paneli su povoljnija opcija  jer je njihova cena pristupačnija, ali oni su sa nešto nižom efikasnošću, ali i dalje dobar izbor ako vam nije presudno maksimalno iskorišćenje prostora.

Tankoslojni paneli su fleksibilni i lako se postavljaju, ali imaju manju efikasnost i manje su pogodna opcija za primarne solarne sisteme u domaćinstvu, uprkos što im je cena znatno niža.

Prilikom izbora solarnih jedinica, obratite pažnju na karakteristike kao što su snaga, efikasnost, garancija i trajnost. Takođe, važno je da uzmete u obzir uslove na vašem krovu, odnosno veličinu i orijentaciju, kao i lokalne klimatske uslove, kako biste maksimalno iskoristili solarni sistem. Uvek je dobro konsultovati se sa stručnjacima za detaljne preporuke koje odgovaraju vašim uslovima i mogućnostima plaćanja.

Kako izgleda proces instalacije solarnih panela?

Prvi korak u instalaciji solarnih sistema je analiza i procena objekta kako bi se utvrdilo najbolje mesto za njihovo postavljanje i izračunao broj potrebin panela prema potrošnji energije i količini dostupne sunčeve svetlosti.

Sledeći korak je pravljenje plana instalacije. To podrazumeva izbor odgovarajućih komponenti u koje su osim panela, uključeni i solarni invertori napona i druga potrebna oprema. Takođe, potrebno je pripremiti krov ili drugu lokaciju gde će paneli biti montirani.

Instalacija počinje postavljanjem nosača i montažnih elemenata na površinu na kojoj će paneli biti. Kada su paneli na nosačima, povezuju se s električnim sistemom objekta. U ovom delu se instalira inverter koji pretvara jednosmernu struju koju paneli proizvode u naizmeničnu struju koja je potrebna za kućne aparate ili poslovne uređaje.

Konačno, sistem se detaljno testira kako bi se utvrdilo da li sve radi kako treba i da li sistem daje željene rezultate.

Koji su glavni razlozi za postavljanje solarnih panela oko kuće?

Pre nego što odlučite da instalirate solarne panele, važno je da razumete da se njihova efikasnost može značajno razlikovati u zavisnosti od tipa krova. Na primer, neki krovovi ne mogu da izdrže težinu solarnih sistema, dok drugi možda ne dobijaju dovoljno sunčeve svetlosti.

Za najbolje postavljanje solarnih jedinica za prikuplajnje sunčeve energije, krovovi moraju imati odgovarajući nagib, oblik, prostor i količinu sunčeve svetlosti. U takvim slučajevima postavljanje solarnih ploča na tlo oko kuće može biti bolja opcija od postavljanja na krov. Ploče na tlu su lakše dostupne i možete ih postaviti pod željenim uglom.

Osim toga, solarne panele na tlu je lakše obezbediti, čistiti i nadzirati. Krovovi se mogu pregrejati i tako smanjiti efikasnost panela, dok su paneli oko kuće na mestu koje će primati najviše direktne sunčeve svetlosti često dugoročnije i bolje rešenje.

Da li je bolje postaviti on-grid ili off-grid solarne panele?

Ako nemate pristup mreži, jedina opcija je da se opredelite za offgrid sistem. S druge strane, ako imate pristup električnoj energiji iz mreže, instalacija offgrid sistema može vam doneti visoke nivoe efikasnosti i skoro neograničeno skladištenje energije.

Iako off-grid ponuda solarnih panela dolazi sa višom početnom cenom zbog potrebe za baterijama i dodatnom opremom, ovi sistemi pružaju potpunu energetsku nezavisnost. S druge strane, on-grid sistemi zahtevaju manje ulaganje u opremu i pružaju jednostavniju instalaciju, ali korisnici i dalje zavise od mreže za stabilnost snabdevanja energijom.

Kako onda da izaberete između on-grid i off-grid sistema? To je pre svega stvar ličnog izbora i vaših finansijskih mogućnosti. Prvo, analizirajte troškove. Solarni panel sistem koji se povezuje sa mrežom obično je oko 30% do 40% skuplji. Tu su i troškovi povezivanja sa javnom mrežom. Ovi troškovi mogu biti nula, ako ste blizu postojećih mreža, do stotine hiljada ako ste daleko od njih.

Da li postoje neke subvencije za postavljanje solarnih panela?

U Srbiji postoje subvencije za instalaciju solarnih panela koje mogu značajno smanjiti troškove ove investicije u odnosu na početnu cenu. Naime, Ministarstvo energetike u saradnji sa lokalnim samoupravama u narednih šest godina pruža subvencije koje ne mogu preći 420.000 dinara.

To znači da ako građanin treba da plati solarni sistem u iznosu od milion dinara, opština će pokriti maksimalnih 420.000 dinara za izgradnju panel sistema za snablevanje strujom, dok će građanin biti obavezan da preostali iznos plati iz svog džepa. Ako je, pak, cena 600.000 dinara, opština će finansirati pola te sume.

Takođe, dostupni su subvencionisani krediti u bankama koji omogućavaju povraćaj od 20 do 25 odsto uloženih sredstava od ukupne cene za ugradnju solarnog sistema.

Proces prijave za subvencije uključuje ispunjavanje određenih uslova i procedura koje su obavezne za ostvarivanje finansijske pomoći. Najjednostavniji način za vlasnike kuća da dobiju subvencije za solarne panele je preko firme koja se bavi njihovom ugradnjom.

Ukoliko se dvoumite u pogledu ugradnje sistema, za sam kraj ostavićemo jedan kratak zaključak da solarni panel smanjuje emisiju uglen-dioksida i doprinosi očuvanju životne sredine. Uz to, ugradnja sistema može uticati da cene nekretnine gde su ugrađeni ovi sistemi, poraste do 6%.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.