Visoke cene osnovnih životnih troškova mogu drastično uticati na kvalitet života u nekoj državi – činjenica sa kojom su se Srbi i više nego upoznali u proteklih par godina. Od troškova stanovanja do cena namirnica, osnovni troškovi u nekim državama mogu biti vrtoglavo visoki. Koje su to najskuplje zemlje za život i kakve benefite one nude svojim građanima?
Spremili smo vam listu od top 10 najskupljih destinacija – verujemo da vas prvih nekoliko u vrhu neće mnogo iznenaditi.
Šta utiče na kontinuirani porast osnovnih troškova života u svetu?
U svetu je već nekoliko godina primetan trend porasta cena za osnovne životne troškove. Ovaj skok je uslovljen mnogobrojnim faktorima koji deluju na globalnom nivou, a od njih se posebno izdvajaju inflacija koja je usledila nakon pandemije COVID-19, promene u dinamici na tržištu rada poput nestašice radnika, kao i politike mnogobrojnih vlada širom sveta. Tu je i sveprisutna i rastuća politička nestabilnost i porast broja konflikata u svetu, a valja spomenuti i klimatske promene kao bitan faktor jer značajno utiču na proizvodnju i transport hrane.
Kriterijumi po kojima se određuju najskuplje zemlje za život
Kako bi se odredila cifra potrebna za život u određenoj državi, u obzir se uzima nekoliko značajnih faktora. To su uglavnom visina kirije, troškovi za hranu, odeću, prevoz, i komunalne usluge. Ovi troškovi se porede sa troškovima u mestu koje se uzima kao referentna vrednost – česta metodologija koja se koristi podrazumeva korišćenje Njujorka kao referentne tačke, grada koji je nadaleko poznat po svojim visokim cenama.
Naravno, različita istraživanja mogu uzeti u obzir još neke troškove, a često se koriste i različite jednačine kako bi se izračunala konačna cifra koja prikazuje cenu osnovnih troškova života. Takođe, imajte u vidu da neka istraživanja obuhvataju teritorije koje druga mogu izostaviti. Zato treba imati u vidu da ne postoje dva istraživanja sa istim rezultatima, ali se uglavnom u top deset pozicija vrti nekoliko istih država, samo je njihov redosled na listi drugačiji.
Evo koje su najskuplje zemlje za život u 2024. godini
Koja je najskuplja zemlja za život trenutno? Spremili smo za vas dve liste koje daju dva različita odgovora. Obe su objavile stranice koje se bave računanjem troškova života – Living Cost i Numbeo. Prema listi Living Cost, najskuplja država je Monako, a prema Numbeo, u pitanju je Bermuda, britanska prekomorska teritorija. Hajde prvo da vidimo top 10 najskupljih zemalja prema stranici Living Cost – pored svake države smo zabeležili i cifru koja vam je potrebna na mesečnom nivou.
- Monako – $7.366
- Kajmanska Ostrva – $3.644
- Singapur – $3.160
- Švajcarska – $2.978
- Island – $2.685
- Bahami – $2.674
- Lihtenštajn – $2.580
- Irska – $2.547
- Vanuatu – $2.536
- Sjedinjene Američke Države – $2.454
Nakon prvih deset slede Luksemburg, Australija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Holandija, Kanada, Norveška, Danska, Novi Zeland, Ujedinjeni Arapski Emirati, i Austrija.
Najskuplje zemlje za život u 2024. godini prema sajtu Numbeo
Kako lista izgleda prema istraživanju koje je sproveo Numbeo? Ovaj sajt prilaže podatke o indeksu troskova života (cost of living index) za svaku državu umesto konkretne cifre koja je potrebna za život u datoj državi, pa smo vam i to priložili u sledećoj listi. Referentna vrednost je 100, što predstavlja indeks za Njujork.
- Bermuda – 133.6
- Švajcarska – 112.2
- Kajmanska Ostrva – 111.7
- Američka Devičanska Ostrva – 102.6
- Bahami – 88.5
- Island – 85.7
- Singapur – 81.9
- Barbados – 79.4
- Norveška – 79.2
- Danska – 75.2
Dalje na listi se nalaze Džerzi (autonomni krunski posed Britanije), Sjedinjene Američke Države, Australija, Hongkong, Kanada, Novi Zeland, Gernzi (takođe britanski krunski posed), Izrael, Austrija, i Irska.
Šta možemo zaključiti na osnovu ovih podataka?
Primetićemo da postoji trend koji se provlači kroz ove dve liste (a i većinu lista koje se mogu pronaći u drugim izvorima), a to je da najskuplje zemlje sveta većinom mogu da se svrstaju u dve kategorije. U prvu kategoriju spadaju egzotične destinacije za odmor poput Monaka, Bermude, Bahama ili Kajmanskih Ostrva, a kada pogledamo drugu, u pitanju su države na severu Evrope kao što su Norveška, Danska, i Island. Tu negde je uvek i Švajcarska, koja je poznata po visokim cenama, pa to ne bi trebalo da nas čudi.
Ipak, važno je imati u vidu da su na nekim od ovih mesta, uključujući i Švajcarsku, visoke cene samo jedan od faktora koji utiču na kvalitet života – postoje drugi benefiti koji čine ovako visoke troškove sasvim opravdanim. Primera radi, cene u Norveškoj su ogromne, ali su primanja takođe visoka, pa je jaz između plata i troškova zapravo mnogo manji nego što biste očekivali.
Još jedan dobar primer bi bio Island – država u kojoj su cene hrane ogromne prosto zbog udaljenosti od ostatka Evrope, koja utiče na visinu troškova uvoza namirnica. Ipak, benefiti života na Islandu se ogledaju kroz neke druge faktore, kao što je sigurnost. Island se već godinama nalazi na vrhu liste najbezbednijih država na svetu.
Ono što je možda iznenađujuće za mnoge je to što se Sjedinjene Američke Države nisu našle pri vrhu nijedne od ove dve liste (već na mestima deset i dvanaest), ali za to postoji dosta jednostavno objašnjenje. Naime, istina je da su cene u gradovima poput Njujorka, San Franciska, ili Čikaga astronomske, ali ono što spušta prosek na nacionalnom nivou je niska cena osnovnih troškova života koji se može naći u mnogim ruralnim oblastima Sjedinjenih Američkih Država.
Strani investitori vide Srbiju kao stabilnog partnera, a energetika predvodi rast