Lifestyle

10.01.2025. 09:22

Autor: Iva

Kako kupiti državne obveznice – detaljan vodič

Novčanice evra u ruci Foto: Pexels

Pokušaj da se ova finansijska „šargarepa“ pretvori u štap nije nov.

Lifestyle

10.01.2025. 09:22

Za razliku od štednje u banci ili ulaganja u akcije, državne obveznice garantuju povrat investicije, što ih čini idealnim izborom za one koji žele da očuvaju vrednost svog kapitala.

Ako vas zanima kako kupiti državne obveznice, ovaj vodič je namenjen građanima koji žele da se upoznaju sa procesom kupovine i koracima koji su potrebni za ulaganje u ovu sigurnu i pouzdanu formu štednje.

Šta su državne obveznice?

Državne obveznice su finansijski instrumenti koje država izdaje kako bi prikupila sredstva za svoje potrebe, kao što su finansiranje infrastrukture, obrazovanja, zdravstva ili otplata postojećih dugova. Kada kupite državnu obveznicu, vi zapravo pozajmljujete novac državi, koja se obavezuje da vam, uz povrat osnovnog iznosa, isplati i kamatu u unapred dogovorenim intervalima.

Ključne karakteristike obveznica

Najveća prednost državnih obveznica je minimalan rizik, jer su one podržane garancijom države. Upravo zbog toga, one su često prvi izbor onih koji žele stabilan i pouzdan prihod, uz očuvanje osnovnog kapitala. Ključne karakteristike su im sigurnost, fiksna kamata i unapred određeni rok dospeća. Rok dospeća predstavlja vremenski period nakon kojeg država vraća uložen novac, a može biti:

  • Kratkoročan (do 1 godine),
  • Srednjoročan (1 do 10 godina),
  • Dugoročan (više od 10 godina).

Različite opcije roka dospeća omogućavaju investitorima da biraju opciju koja odgovara njihovim finansijskim ciljevima i potrebama.

Zašto odabrati ovaj oblik ulaganja?

Ulaganje u državne obveznice privlači investitore zbog visokog nivoa sigurnosti, jer su garantovane od strane države. Za razliku od akcija, koje su podložne tržišnim oscilacijama, ili štednje, gde su kamatne stope često niže, obveznice nude stabilan prihod kroz unapred određenu kamatnu stopu. Sve ovo zajedno ih čini pouzdanim izborom za one koji žele da ulože sa predvidivim finansijskim rezultatima.

One su takođe i posebno atraktivne za konzervativne investitore koji izbegavaju rizik, ali i za one koji žele da prošire svoj investicioni portfolio. U poređenju sa štednjom u banci, obveznice često nude bolju stopu povrata, dok u odnosu na akcije donose manju zaradu, ali uz značajno manji rizik. Upravo ta kombinacija sigurnosti i stabilnog prihoda čini državne obveznice jednim od najpouzdanijih finansijskih instrumenata za čuvanje i povećanje kapitala.

Igracka automobil na novčanicama evra

Kako kupiti državne obveznice?

Sada kada znamo šta su državne obveznice, kako ih kupiti? Kupovina državnih obveznica može se obaviti na dva načina – na primarnom ili sekundarnom tržištu. Uloga Centralnog registra hartija od vrednosti (CRHoV) je ključna u oba slučaja – on vodi evidenciju o svim transakcijama i garantuje transparentnost i sigurnost procesa.

Primarna emisija odnosi se na kupovinu direktno od države. Država organizuje aukcije na kojima građani i pravna lica mogu da ponude iznos koji žele da ulože. Informacije o emisijama obveznica dostupne su na sajtovima Narodne banke Srbije (NBS) i Ministarstva finansija, gde se objavljuju detalji o rokovima, kamatnim stopama i proceduri prijave. Učestvovanje u aukciji zahteva otvaranje računa u CRHoV-u, preko kojeg se evidentira vlasništvo nad obveznicama. Nakon prijave, potrebno je uplatiti iznos obveznica za koje se konkuriše.

Na sekundarnom tržištu, obveznice se mogu kupiti preko banaka ili brokerskih kuća koje posreduju u prodaji. Ovo tržište omogućava investitorima da kupe obveznice čak i nakon što su izdate, ali po cenama koje zavise od trenutnih tržišnih uslova. Prednost sekundarnog tržišta je fleksibilnost, dok je mana mogućnost veće cene ili niže kamate u odnosu na primarnu emisiju.

Koraci za kupovinu ovih hartija od vrednosti

Kupovina državnih obveznica zahteva nekoliko jednostavnih koraka, koji su prilagođeni i građanima i pravnim licima. Ako se pridržavate svih koraka, ulaganje u državne obveznice postaje jednostavan i siguran proces koji je dostupan svakome.

Informisanje o novim emisijama

Prvi korak je da se informišete o novim emisijama obveznica koje država planira da izda. Ove informacije možete pronaći na zvaničnim sajtovima Narodne banke Srbije (NBS) i Ministarstva finansija, gde se objavljuju detalji o rokovima, kamatnim stopama i procedurama. Da biste pravovremeno odreagovali, potrebno je da redovno pratite objave na oba sajta.

Otvaranje računa kod CRHoV

Pre nego što krenete sa učešćem u kupovini, neophodno je otvoriti račun kod Centralnog registra hartija od vrednosti (CRHoV). Kao što smo već pomenuli, ovaj račun služi za evidentiranje vašeg vlasništva nad obveznicama. Proces registracije uključuje popunjavanje formulara i dostavljanje potrebne dokumentacije, što se može obaviti putem banke ili brokera.

Prijava i pristupanje aukciji

Nakon što ste otvorili račun, kontaktirajte banku ili brokera kako biste se prijavili za učešće u aukciji. Imajte na umu da je potrebno dostaviti zahtev koji uključuje iznos obveznica koje želite da kupite.

Uplata sredstava

Potrebno je da prvo vaš zahtev bude prihvaćen, a zatim da za to dobijete i potvrdu. Sledeći korak je uplata sredstava za iznos obveznica. Uplate se obavljaju prema instrukcijama koje dobijete od banke ili brokera.

Dobijanje potvrde

Kada je transakcija završena, vaše vlasništvo nad obveznicama biće evidentirano u CRHoV. Nakon toga, dobićete potvrdu o kupovini, koja garantuje vaša prava na obveznice i pripadajuću kamatu.

Evri, lupa i digitron

Koji su rizici i ograničenja?

Iako su državne obveznice među najsigurnijim oblicima ulaganja, postoje i određeni rizici koje investitori treba da imaju na umu pre donošenja konačne odluke. Jedan od glavnih je niska dobit u poređenju sa rizičnijim investicijama, kao što su akcije, što znači da obveznice možda neće doneti visoke profite. Takođe, postoji inflacioni rizik – ako inflacija raste brže od kamatne stope koju obveznice nude, realna vrednost novca koji investirate može opasti tokom vremena.

Dodatni rizik je promena kamatnih stopa. Kada kamatne stope na tržištu rastu, cena postojećih obveznica pada na sekundarnom tržištu. Ovo može smanjiti vrednost vašeg ulaganja ako odlučite da prodate svoje hartije od vrednosti pre nego što dođe do njihovog roka dospeća. Na kraju, dodatni problem može biti i likvidnost, jer obveznice, posebno dugoročne, nije uvek lako prodati pre isteka roka dospeća. Ako investitor poželi da proda obveznice pre vremena, može se suočiti sa poteškoćama ili biti prisiljen da proda po nižoj ceni.

Ulaganje u državne obveznice kao sigurna finansijska opcija

Državne obveznice mogu biti odličan početak za vaše investicione poduhvate. Ulaganje u državne obveznice nudi sigurnost, stabilan prihod i mogućnost proširivanja portfolija. Iako obveznice donose niže prinose u poređenju sa rizičnijim investicijama, njihova prednost je u očuvanju kapitala i minimizovanju rizika. Ako ste zainteresovani za ulaganje, preporučujemo da istražite opcije koje odgovaraju vašim finansijskim ciljevima. Konsultujte se sa stručnjacima ili bankama kako biste dobili detaljne informacije i dodatnu edukaciju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentari(2)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.