Srbija

10.12.2024. 16:41

Saopštenje

Autor: Nova ekonomija

MMF odobrio Srbiji novi aranžman

Foto: Nova ekonomija

Srbija

10.12.2024. 16:41

Međunarodni monetarni fond (MMF) je po treći put Srbiji odobrio Instrument za koordinaciju politika, a uz to, data je i ocena da je Srbija uspešno sprovela mere u okviru dogovorenog ekonomskog programa s rezultatima koji su iznad planiranih i sa odličnim izgledima za naredni period. 

„Činjenica da je MMF po treći put Srbiji odobrio Instrument za koordinaciju politika govori da Fond i u srednjem roku očekuje nastavak dobrih ekonomskih politika. Ovaj nefinansijski i savetodavni instrument namenjen je zemljama koje sprovode snažnu ekonomsku politiku, što jeste slučaj Srbije. U prilog tome govori i očekivano ubrzanje rasta BDP-a na raspon između četiri i pet odsto u narednim godinama“, rekla je guverner Jorgovanka Tabaković.

Između ostalog, završetak četvrtog razmatranja omogućio je povlačenje sredstava u iznosu od oko 400 miliona evra (316,47 miliona specijalnih prava vučenja, odnosno oko 400 miliona evra).

S obzirom na postignute rezultate i kontinuiranu stabilnost ekonomskih pokazatelja u našoj zemlji, aranžman se još od drugog razmatranja programa (što je bilo jedno razmatranje ranije nego što se očekivalo prilikom odobrenja) tretirao kao aranžman iz predostrožnosti i od tada raspoloživa sredstva nisu korišćena.

Srbija će saradnju sa MMF-om nastaviti kroz trogodišnji Instrument za koordinaciju politika s ciljem očuvanja makroekonomske i finansijske stabilnosti, održavanja fiskalne discipline i silazne putanje javnog duga i daljeg jačanja otpornosti sektora energetike.

„Uvažavajući rezultate koje je Srbija ostvarila u prethodnih dvanaest godina, novim, trećim po redu Instrumentom za koordinaciju politika MMF će podržati njihovo očuvanje, kao i nastavak sprovođenja ambiciozne reformske agende“, zaključila Tabaković.

Udruženje banaka Srbije: Blagi rast kredita u novembru

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.