Lifestyle

15.12.2024. 11:36

Autor: B.Lj.

Devet najboljih destinacija u Evropi za penzionisanje: Od Haga do Krita

Evropa nudi izuzetne uslove za uživanje u životu nakon 65. godine

Foto: Pixabay

Lifestyle

15.12.2024. 11:36

Evropske destinacije poput Francuske, Španije, Portugala i Grčke spadaju među najbolje lokacije za penzionisanje u svetu, prema nedavno objavljenom Overseas Retirement Index-u, od strane Live and Invest Overseas. Istovremeno, prema Mercer CFA Institute Global Pension Indexu, Holandija ima najbolji penzioni sistem na svetu, dok se Irska i Italija preporučuju kao vrhunske destinacije za penzionere.

Poenta je da, iako je Evropa poznata po luksuznom životnom stilu, ovaj kontinent nudi izuzetne uslove za uživanje u životu nakon 65. godine, prenosi Veranda.com

Za one koji ozbiljno razmišljaju o preseljenju u inostranstvo, savet je da angažujete imigracionog advokata, a evo koje evropske gradove i regione treba razmotriti za penzionisanje.

 Hag, Holandija

Hag je treći najveći grad u Holandiji, poznat je po velikom broju stranaca, a u njemu živi pola miliona ljudi.

Smešten je uz obalu, tako da su blizu plaže, ali u njemu može da se uživa i u šetnjama kroz bašte i parkove, da se istražuje lokalna umetnička scena. Osim toga, u Hagu je sedište Europola, Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda, za one koji vole pravo.

Da biste se penzionisali u Holandiji, morate živeti ili raditi u zemlji pet godina pre nego što podnesete zahtev za stalnu boravišnu dozvolu.

Holandija ima univerzalnu zdravstvenu zaštitu, ali po zakonu, strani penzioneri moraju kupiti i privatno osiguranje, koje košta između 100 i 120 dolara mesečno.

Prihodi od penzija podležu oporezivanju u Holandiji. Porezi na dohodak variraju od 9,28 do 49 odsto, u zavisnosti od prihoda.

Stranci mogu kupovati nekretnine u Holandiji bez ograničenja. Međutim, treba imati na umu da mnoge banke ne odobravaju stambene kredite osobama starijim od 70 godina, što može otežati proces kupovine.

Valensija, Španija

Želite da ispunite svoje dane radosnom muzikom, ukusnom hranom i beskrajnom kulturom? Razmislite o penzionisanju u Španiji. Konkretno, Valensija je poznata po svojoj privlačnosti, zadivljujućoj arhitekturi i izvrsnoj kuhinji. Troškovi života su iznenađujuće niski, uprkos blizini prelepih mediteranskih plaža, a zdravstvena zaštita u zemlji je na vrhunskom nivou.

Da biste dobili vizu za penzionerski boravak u Španiji, strani državljani moraju dokazati da mogu u potpunosti da se izdržavaju, potreban je dokaz o zdravstvenom osiguranju i godišnji prihod od najmanje 28.800 evra.

Strani penzioneri su obavezni da imaju privatno zdravstveno osiguranje prilikom preseljenja u Španiju. Nakon što provedu godinu dana u zemlji, mogu se prijaviti za Sistema Nacional de Salud, javni zdravstveni sistem Španije, i uplaćivati u program osiguranja Convenio Especial.

Prihodi od penzija podležu oporezivanju u Španiji, a porezi variraju od 9,5 do 23,5 odsto.

Strani državljani mogu kupovati nekretnine u Španiji, ali moraju da se prijave za Identifikacioni broj stranca.

Kaseres (Cáceres), grad u ŠpanijiFoto: Pixabay

Braga, Portugal

Braga u Portugalu ima reputaciju fantastične destinacije za penzionisanje. Međutim, poslednjih godina stručnjaci za život u inostranstvu donekle su podeljeni oko ove preporuke, navodeći da je birokratija u zemlji prilično spora. Ipak, uz dovoljno strpljenja, mnogi indeksi penzionisanja i dalje tvrde da je Portugal predivno mesto za život zahvaljujući svom zdravstvenom sistemu i odsustvu ograničenja za kupovinu nekretnina.

Umesto da se uputite u Lisabon ili Algarve, dva najpopularnija i najskuplja grada u zemlji – razmislite o Bragi, grad koji često nazivaju „portugalski Rim.“

Da biste dobili vizu za penzionerski boravak u Portugalu, morate provesti najmanje 183 dana godišnje u zemlji, imati važeće privatno osiguranje i ostvarivati pasivni prihod od najmanje 820 evra mesečno, uz ispunjavanje drugih zahteva.

Legalni stalni stanovnici stranci imaju pravo na Nacionalni zdravstveni sistem Portugala, a porez je 10 odsto na prihode iz inostranstva, uključujući penzije. I u Portuglau stranci mogu slobodno kupovati nekretnine.

Krit, Grčka

Ako želite da se osećate kao da ste na odmoru svakog dana tokom penzije, Krit – najveće od grčkih ostrva – čeka da bude otkriven. Mediteranske kuhinja, rekreativne aktivnosti, obala, zadivljujuća arheološka nalazišta i naizgled beskrajno sunce – Krit je destinacija iz snova za penzionere koji traže umerenu mediteransku klimu.

Da biste dobili vizu za penzionerski boravak u Grčkoj, morate imati važeće privatno zdravstveno osiguranje i ostvarivati mesečni pasivni prihod od najmanje 2.000 evra. Privatno osiguranje je obavezno za dobijanje vize. Međutim, kada postanete legalni stanovnik, imate pravo da se pridružite javnom zdravstvenom sistemu.

Prihodi od penzije podležu oporezivanju u Grčkoj. Međutim, kako bi privukla više penzionera, Grčka nudi paušalni porez od 7 odsto na sav prihod iz inostranstva, uključujući penzije.

Strani državljani mogu kupovati nekretnine u Grčkoj. Ako kupite nekretnine u vrednosti većoj od 250.000 evra, možete postati podobni za Golden Visa, koja omogućava stalni boravak.

Bordo, Francuska

Umesto Pariza koji je očigledan izbor, savet je da se razmisli o lučkom gradu Bordou. Poznat po svojoj arhitekturi i umetničkoj sceni, Bordo je prelepa destinacija za penzionere koji žude za kulturom.

Odličan sistem javnog prevoza, izuzetna gastronomska scena i impresivan izbor vina koji nikada ne dosadi. Ovaj kraj je i jedan od najvećih svetskih proizvođača vina, sa više od 7.000 vinarija u blizini.

Kenmer, Irska

Kenmer je smešten između živopisnih zelenih pašnjaka i obale koja gleda na Atlantski okean, ceo grad oduzima dah.

Sjajno je mesto za penzionisanje ako su planinarenje, golf i posmatranje ptica visoko na vašoj listi prioriteta. Kenmer pruža jednostavan pristup jednoj od najomiljenijih prirodnih ruta za razgledanje u zemlji.

Da biste se penzionisali u Irskoj, morate dostaviti finansijske dokaze da zarađujete najmanje 50.000 evra godišnje i imate fond za hitne situacije. Kao i mnoge evropske zemlje, Irska želi da obezbedi da penzioneri mogu sami da se izdržavaju.

Sofija, Bugarska

Prema nedavnoj anketi kompanije Moneypenny, Sofija, prestonica Bugarske, je vodeća destinacija za penzionisanje u Evropi. Zahvaljujući niskim troškovima života, dobrom pristupu zdravstvenoj zaštiti i brojnim rekreativnim aktivnostima, Sofija obećava život ispunjen zabavom, okružen prelepom arhitekturom i prirodnim pejzažima.

Da biste se penzionisali u Bugarskoj, morate dokazati da su vaši prihodi od penzije veći od minimalne plate u zemlji i morate imati važeću bugarsku vizu za penzionere tipa D, a zatim privremenu boravišnu dozvolu.

Sa vizom za penzionere strani državljani imaju pristup bugarskom javnom zdravstvenom sistemu, prihodi od penzije podležu oporezivanju, a lični porez na dohodak je jedinstven i iznosi 10 odsto. Strani državljani mogu kupovati nekretnine u Bugarskoj, ali često ne mogu kupovati zemljište.

Prag, Češka

Sa više od 200.000 stranaca, Prag je jedna od najpopularnijih destinacija za penzionisanje u Evropi. Grad privlači penzionere svojom gotovo netaknutom istorijom, bogatom gastronomskom scenom, prelepom arhitekturom, zadivljujućim panoramama, svetskim muzejima. Uz to, Češka se smatra jednom od najsigurnijih zemalja na svetu.

Češka nema detaljan proces imigracije za strane penzionere. Zainteresovani jednostavno moraju podneti zahtev za vizu za dugoročni boravak.

Stalni penzioneri i rezidenti imaju pravo da se uključe u javni zdravstveni sistem.

Prihodi od penzije podležu oporezivanju, porez na lični dohodak je 15 odsto, osim ako prihod ne premašuje 36 puta prosečnu mesečnu platu. Strani državljani mogu kupovati nekretnine u Češkoj Republici.

Toskana, Italija

Italija je uvek jedno od najboljih mesta za penzionisanje u Evropi.

Koliko god obožavali istraživanje Amalfijske obale i nadograđivanje istorijskog znanja u Rimu, nešto je posebno šarmantno u prelepom toskanskom selu. Osim toga, Toskana je pravo gurmansko odredište, regija poznata po vinu i kuhinji.

Da biste se penzionisali u Italiji, potrebno je da podnesete zahtev za vizu za boravak iz ličnih razloga, što uključuje dokaz o prebivalištu u zemlji, minimalni godišnji prihod od 31.000 evra i dokaz o privatnom zdravstvenom osiguranju.

Strani penzioneri nemaju pravo na javno zdravstveno osiguranje u Italiji, a privatno zdravstveno osiguranje je obavezno.

Prihodi od penzije podležu oporezivanju u Italiji, ali je stopa prilično niska, sa paušalnim porezom od samo 7 odsto na strane penzije. U Italiji strani državljani mogu kupovati nekretnine bez ograničenja.

 

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.