Srbija

24.12.2024. 13:24

Nova ekonomija

Autor: Dunja Marić

Vučić najavljuje, Kristofer Hil demantuje: Da li će SAD sankcionisati NIS zbog ruskog vlasništva

Foto: Wikimedia - NIS

Srbija

24.12.2024. 13:24

Predsednik Aleksandar Vučić najavio je da će SAD uvesti sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva, ali ga je samo deset dana kasnije demantovao ambasador Sjedinjenih država u Srbiji Kristofer Hil. On je istakao da nije doneta zvanična odluka, ali da, kakva god ona bude, „neće naškoditi srpskoj privredi“. Stručnjaci takođe smatraju da SAD, barem sada, ne planira da uvede sankcije NIS-u.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 13. decembra da SAD planiraju da uvedu sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva, a da će se tim sankcijama pridružiti i Velika Britanija. Dan kasnije, Vučić je rekao da još nije video zvanični dokument, ali da postoji “neka vrsta zvanične potvrde” da će odluka o sankcijama stupiti na snagu 1. januara.

Deset dana nakon ove najave, ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil rekao je, gostujući na RTS-u, da nema najava o tome da će NIS-u biti uvedene sankcije. Dodao je, doduše, da postoji zabrinutost da li NIS u ruskim rukama na neki način pomaže finansiranju rata u Ukrajini, te da su to “legitimna pitanja koja treba pažljivo razmotriti”.

„Videćemo šta će biti ishod. Želim da vas uverim da ni na koji način konačna odluka neće uticati na srpsku privredu. Veoma smo zainteresovani da Srbija nastavi da ima veoma uspešnu privredu, dobru stopu rasta koja je postignuta i želimo da se to nastavi“, rekao je Hil.

Da li će SAD uvesti sankcije?

Imajući u vidu da su u roku od desetak dana građani Srbije mogli da čuju dve u potpunosti oprečne izjave o uvođenju sankcija NIS-u, postavlja se pitanje – u koju od njih verovati?

Za inženjera Miluna Babića, sankcije nisu očekivane.

“Verujem da sankcija neće biti. Trenutno ne vidim razlog za njihovo uvođenje. To bi poremetilo dosta toga na naftovodu i za naše snabdevanje, ali ne samo za nas, pa sada, usred zime, do toga neće doći”, kaže Babić.

Ukoliko bi, naime, sankcije značile zabranu transporta preko Jadranskog naftovoda (Janaf), to bi mogao da bude problem i za susednu Hrvatsku, koja je njegov vlasnik. Janaf je, inače, sa NIS-om potpisao ugovor o isporuci nafte do 2026. godine, a upravo ovaj naftovod ključan je za transport. A u slučaju da Janaf obustavi transport nafte za NIS, pretpeo bi velike gubtike.

Stručnjak za energetsku politiku Miodrag Kapor takođe smatra da SAD neće uvesti sankcije NIS-u, bez obzira na Vučićevu najavu.

“Pitanje je kakvi su pregovori između zvaničnika, ali mali deo američke administracije koji je zadužen za Zapadni Balkan i Srbiju i naši zvaničnici gaje bliske odnose. Lično, Vučićevu najavu vidim kao pokušaj da vidi kako bi javnost reagovala na eventualno uvođenje sankcija, imajući u vidu da je to velika tema, koja bi ostavila velike posledice. Pravo je pitanje kako to i zbog čega SAD ove sankcije nije uvela ranije, imajući u vidu izraženu rusku propagandu kod nas”, kaže Kapor.

Prema njegovim rečima, novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp, koji dužnost predsednika treba da preuzme 20. januara 2025. godine je nepredvidiv kada su u pitanju odnosi prema Srbiji, ali sagovornik Nove ekonomije pretpostavlja da će Tramp, još manje od Džozefa Bajdena, voditi računa o ruskom uticaju.

“Kada se sve uzme u obzir, pre sam mišljanja da se uvođenje sankcija neće desiti”, zaključuje Kapor.

Vučić najavio “najgore sankcije”

Iako Vučić nije precizirao o kakvim se sankcijama radi, rekao je da reč o “verovatno najtežim sankcijama”. Dodao je da će o tome razgovarati sa zvaničnicima Rusije i SAD.

„Predstoje nam razgovori sa Rusijom, da vidimo da li (vlasništvo) može da se smanji samo ispod 50 odsto, da mi kupimo jedan deo. Ili ne smemo uopšte, ne znam“, rekao je on.

Inače, ruski Gasprom njeft vlasnik je 50 odsto akcija NIS-a, 29,87 drži Republika Srbija, a 6,15 procenata u vlasništvu je Gasproma. Ostatak akcija pripada manjim akcionarima – građanima, bivšim i sadašnjim zaposlenima.

Gasprom njeft je, inače, već pod sankcijama SAD i Evropske unije, i to još od 2014. godine, nakon ruske aneksije ukrajinskog poluostrva Krim.

Šta može Srbija ako Sjedinjene Američke Države stvarno uvedu sankcije NIS-u?

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.