Državna revizorska institucija (DRI) objavila je poslerevizorski izveštaj o merama ispravljanja nepravilnosti Javnog preduzeća „Putevi Srbije“. Ovaj izveštaj tiče se nepravilnosti koje su otkrivene u izveštaju o reviziji finansijskih izveštaja JP Putevi Srbije za 2022. godinu, a koje ovo preduzeće blagovremeno nije ispravilo. Otkriveno je da ni tokom 2024. godine nepravilnosti preduzeća nisu uklonjene za dve tačke, te da subjekt revizije „krši obavezu dobrog poslovanja“.
Oslobađanje od plaćanja putarine
U svom prvom izveštaju DRI je otkrila nepravilnost za 782.583 prolazaka vozila kroz naplatne stanice u 2022. godini prilikom kojih Putevi Srbije nisu naplatili putarinu u ukupnom iznosu od 329.872.000 dinara po osnovu oslobađanja od plaćanja putarine. DRI je zahtevala dokaze da je oslobađenje sprovedeno u skladu sa zahtevom što Putevi Srbije nisu dostavili.
Nakon ovog izveštaja, Putevi Srbije dostavili su Izveštaj o otkalanjanju grešaka, nepravilnosti i pogrešnih iskazivanja, kao i podatke iz oblasti prihoda od putarine u delu izvršenih oslobađanja od plaćanja putarine, za period 1. januar – 30. septembar 2024. godine.
Ti podaci pokazuju da „za vozila za koja je propisano oslobađanje od plaćanja putarine, ista nije naplaćena za 1.293.043 prolazaka kroz naplatnu stanicu u iznosu od 806.673.000 dinara, što predstavlja 3 odsto od ostvarenih prihoda od putarine u periodu od 1. januara do 30. septembra 2024. godine koji su iskazani u iznosu od 30.048.201.000 dinara“, piše DRI.
Na osnovu datih podataka, u poslerevizorskom izveštaju DRI navodi da opisanu meru ispravljanja ocenjuju kao nezadovoljavajuću, jer za 530.469 prolazaka vozila kroz naplatnu stanicu u periodu od 1. januara do 30. septembra 2024. godine, Putevi Srbije nije naplatilo putarinu u iznosu od 260.861.000 dinara po osnovu oslobađanja od plaćanja putarine.
Po zahtevu DRI-a Putevi Srbije i dalje nije, kao i za 2022. godinu, dostavilo dokaze, odnosno verodostojne i potpune podatke o registarskim oznakama vozila, koji te korisnika oslobađaju od plaćanja putarine u navedenom iznosu u skladu sa članom 199 st. 1 i 2 Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara.
Izveštaji puteva IA reda
Druga tačka gde je i u poslerevizorskom izveštaju uočena nepravilnost je evidencija poslovnih knjiga i iskazi finansijskih izveštaja državnih puteva IA reda.
U izveštaju se navodi da 18 deonica državnih puteva IA reda (državni putevi I reda kategorizuju se kao državni putevi IA reda) u dužini od 283 km, koje su puštene u saobraćaj u periodu od 2013. do 2022. godine Putevi Srbije kao upravljač državnih puteva, nije evidentiralo da vrši naplatu putarine i održavanje, kao ni putne objekte na navedenim deonicama (tunele i mostove).
DRI navodi da se „zbog neizvršenog evidentiranja navedenih puteva i putnih objekata u poslovnim knjigama, Preduzeće za iste ne obračunava troškove amortizacije. Zbog navedenog izražavamo rezervu na iskazanu vrednost zemljišta i građevinskih objekata u iznosu od 520,4 milijarde dinara, kao i na iskazane troškove amortizacije u iznosu od 14,8 milijarde dinara„.
Ocenjivanje ove tačke kao nezadovoljavajuće, DRI objašnjava time da ove deonice puteva nisu evidentirane u poslovnim knjigama preduzeća ni za 2024. godinu.
Zaključak DRI-a je da „u skladu sa odredbama člana 40 Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji i člana 37 Poslovnika Državne revizorske institucije ocenjujemo da je subjekt revizije kršio obavezu dobrog poslovanja“.
Tačke troškovi boravka zaposlenih u banjama (medicinski paket), potraživanja po osnovu naknada šteta, potraživanja po osnovu prodaje, preispitivanje korisnog veka upotrebe opreme, godišnji popis imovine, rezervisanja za troškove sudskih sporova, troškovi bankarskih usluga, revalorizacione rezerve i obelodanjivanje informacija o neusaglašenim potraživanjima DRI je u izveštaju o reviziji uočila kao nepravilnosti, ali su blagovremeno merama uklanjanja nepravilnosti ispravljene, te ih DRI u poslerevizorskom izveštaju ocenjuje kao zadovoljavajuće.
RHMZ radnicima obračunavao prekovremeni rad i po 80 sati mesečno, plaćao “terenski rad” u službenim prostorijama: DRI otkrila brojne nepravilnosti