U zajedničkom saopštenju prosvetnih sindikata pre nekoliko dana, nakon inicijalnih pregovorima sa predstavnicima Vlade i Ministarstva prosvete, izneto je šest zahteva kako bi prosvetari prekinuli štrajk i omogućili početak nastave u školama. Posle današnjeg sastanka predstavnika vlasti i sindikata, Ministarstvo prosvete i Vlada Srbije saopštili su da su ti zahtevi ispunjeni.
Zahtevi koje su sindikati izneli, nakon prethodnog sastanka sa predstavnicima vlasti su sledeći, prenosi Insajder:
- Da se u ponudu za izmenu Uredbe o koeficijentima uvrste svi zaposleni sa sedmim stepenom stručne spreme u skladu sa potpisanim Protokolom iz oktobra 2023. godine (zaposleni sa koeficijentom 17,32).
- Da se u članu 18. i 19. Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika definiše usklađivanje zarade počevši sa pregovorima od 1.7.2026. godine (do tog perioda ponuđenim povećanjima i izmenom Uredbe o koeficijentima usklađivaće se zarada zaposlenih sa sedmim stepenom stručne spreme (svi zaposleni sa koeficijentom 17,32) – dokument u prilogu.
- Da se u toku 2025. godine pristupi pregovorima za izmenu Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama i da će se povećati koeficijenti za zanimanja od koeficijenta 9,65 do 17.32 u skladu sa potpisanim Protokolom.
- Da se u članu 5. PKU definiše obaveza ukrupnjavanja normi radnika, koji rade u više škola.
- Da se intenziviraju pregovori oko ostalih članova izmena i dopuna PKU.
- Da Ministarstvo prosvete odmah uputi dopis direktorima škola u vezi sa održavanjem odeljenjskih i nastavničkih veća nakon 20. januara i da odmah stane pritisak direktora i inspekcija na zaposlene zbog učešća u štrajku.
Na zvaničnom sajtu Vlade Republike Srbije, nakon sastanka koji je održan danas, navedeno je da su svi zahtevi koje su prosvetni radnici izneli u svom saopštenju – prihvaćeni.
Ministarstvo prosvete je, kako se navodi, izrazilo spremnost za rešavanje svih otvorenih pitanja.
„Posebna pažnja će se posvetiti rešavanju problema zaposlenih u studentskom standardu i usklađivanju osnovice za obračun i isplatu plata zaposlenih u studentskom standardu sa učeničkim standardom“, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvete.
Ko odlučuje o ispitnim rokovima tokom blokade i da li je održavanje ispita uopšte legitimno?