Vlada Srbije donela je uredbu kojom smanjuje vreme predviđeno za obavljanje naučnoistraživačkog rada na fakultetima, a povećava broj radnih sati namenjen nastavi. Dekan Građevinskog fakulteta u Beogradu Branislav Bajat kaže za Novu ekonomiju da se „više nego očigledno“ radi o pokušaju kažnjavanja profesora.
„Praktično se ovim oduzima pravo fakultetima na razvoj nauke, a to je jedna od uloga univerziteta“, rekao je Bajat.
On je kazao da se uredbom univerzitet svodi na školsku ustanovu i najavio da će ubrzo uslediti odgovor univerziteta.
Vlada Srbije je 24. marta usvojila izmenu Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta.
Struktura naučnoistraživačkog i umetničkog rada s jedne strane i poslova nastave s druge strane bila je uređena sa po 20 časova sedmično u okviru 40-časovne radne nedelje.
Međutim, izmenama uredbe opredeljeno je pet sati za naučni rad i 35 za nastavu nedeljno.
„Dovodimo se, mimo svih normi i standarda, u takav položaj gde se praktično dovode u pitanje i sve naše obaveze koje imamo prema međunarodnim projektima“, kaže dekan Branislav Bajat.
Pojasnio je da se postavlja pitanje angažovanja fakulteta na međunarodnim naučnim projektima, kao i projektima Fonda za nauku.
„Svodimo se na nivo srednje škole, praktično se ide na ukidanje funkcije univerziteta“, rekao je on.
Uredba Vlade doneta je nešto manje od nedelju dana nakon što je konstatovana njena ostavka 19. marta, a profesor prava u penziji Bogoljub Milosavljević kaže da to nije u skladu sa zakonom.
„Od vlade u tehničkom mandatu se ne očekuje da donosi takve odluke, niti su one legitimne“, rekao je Milosavljević za Novu ekonomiju.
Kako kaže, ovo nije posao Vlade u tehničkom mandatu, u kom se mogu samo donositi odluke o izmirivanju tekućih obaveza.
„Ovde nema nijedan argument koji bi podržao ideju Vlade, jedino što su očigledno hteli da učine je da malo ‘disciplinuju’, da pokušaju da zaprete nastavnicima koji su u blokadi i ne drže nastavu“, kazao je Milosavljević.
Fakultetski profesori ipak nisu primili platu, čeka se reakcija nastavno-naučnih veća
Drskost ali i potpuna nesposobnost Vučićevih SNS izvršitenja svakim danom izbija na videlo. PUUUMMMPPPAAAJJJJJJJJ
A da li je legitimno da oni četiri meseca ne radi ono za šta treba da su plaćeni?
Nana@ iako je očigledno da si SNS plaćeni bot, ipak bi i vi trebalo da bar malo rezonujete i svojom glavom. Iako nema svrhe objasniti vam da ste u zabludi ipak ću pokušati. U ovome tekstu se ne govori o štrajku profesora jer to ovde i nije tema nego o uredbi nepostojeće vlade koja je u tehničkom mandatu. A tom nelegitimnom uredbom se fakulteti svode na nivo osnovnih i srednjih škola i ukida im se i autonomija a što je još gore i mogućnost naučnog rada, što je uz obrazovni rad suština visokoškolskih ustanova. Proguglao sam na netu najcenjenije Evropske i svetske univerzitete i nigde ne postoji ovakav odnos nastavnog i naučnog udela u radu. Režim ne shvata da će na ovaj način samo još više unazaditi nivo naših univerziteta na svetskoj i evropskoj lestvici. Ali ionako su za sve vas u sns obrazovanje i kultura, jako reče onaj vaše odbornik „zadnje rupe na svirali“