Srbija

10.09.2017. 08:18

RTS

Autor: Nova Ekonomija

Selo Dobri Do na obroncima Stare planine ima samo tridesetak meštana

Srbija

10.09.2017. 08:18

Iako se nalazi na svega desetak kilometara od Pirota, u selu Dobri Do na obroncima Stare planine, ostalo je samo tridesetak meštana. Loš put i teški uslovi za život ubrzali su migraciju stanovništva, a retki su oni koji se vraćaju selu.

Ova zgrada stare mlekare, jedan je od retkih dokaza da se u selu Dobri Do čuvalo 15 hiljada ovaca i godišnje proizvodilo šest vagona kačkavalja. Od nekadašnjeg opštinskog mesta sa više od 1.000 stanovnika ostale su napuštene kuće i tek po neki vremešni meštanin.

„Mnogo bolje se živelo. Jeste da nije bilo struje, da nije bilo vode, ali je bar bilo ljudi. Sad nema ni 30 čoveka i to smo svi bolesni.Teško je kad je sam čovek“, kaže Ljubinka Pešić, selo Dobri Do.

„Omladina živi u gradu. Šta da radim kad su svi u gradu. A nije im dole bolje i mom sinu je bolje ovde. Imamo i pojatu i kuću i plevnju, sve imamo. I blizu nam je voda, sada vodu i u kući imamo. Mogu da čuvam deset krava, ali nemam s kim“, kaže Dobrinka Pešić, selo Dobri Do.

Većina Dobrodolaca je trbuhom za kruhom davno naspustila svoje selo. Ipak, mnogi se i dalje povremeno vraćaju  zavičaju. Zato su pokrenuli akciju obnove manastira Vaskrsenja Hristovog. Pre dve godine izgradili su konak, a sada rekonstruišu i crkvu. Osnovni građevinski materijal je kamen.

„Kad uđeš u tu igru sa kamenom, teško se od njega odvajaš. Posao je težak, ali ga zavoliš. Kada napravim negde ogradu ili kuću onda uživam u svom radu“, kaže Momir Madić, selo Dobri Do.

„Cilj nam je da održimo tu tradiciju, koja je godinama tu trajala. Sledeće godine je stogodišnjica manastira. Godine 1918. je podignut. Očekujemo neku promenu, jer je selo ostalo pusto“, kaže Pavle Đorđević, selo Dobri Do.

Dobrodolci kažu da bi se mnogo više ljudi, makar povremeno, vraćalo  ovom selu, kada bi put bio bolji. Šansu za oživljavanje sela vide u netaknutoj prirodi Stare planine i razvoju turizma.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.