Srbija

20.11.2017. 11:48

Autor: Nova Ekonomija

Da bi se sprovele reforme u poljoprivredi potrebno je promeniti svest ljudi

Srbija

20.11.2017. 11:48

Da bi se sprovele i prihvatile strateške promene u poljoprivredi, potrebno je promeniti svest ljudi.

Svaka strategija ostaće mrtvo slovo na papiru ako je ne prati politička odluka kako je realizovati i finansirati, poručeno je na forumu Hrana za Evropu u Vrdniku.

Na dvodnevnom forumu po prvi put predstavljen je Nacrt Studije o ekonomskom i društvenom razvoju Srbija 2040, a dokument je dočekan uz brojne pohvale, ali i sugestije i kritike stručnjaka, privrednika i institucija direktno uključenih u agrobiznis. 

Ukazano je, između ostalog, da se u nastavku izrade strategije razvoja do 2040. godine u poljoprivredi mora pre svega oceniti da li će Srbija tada biti prehrambeno suverena država, saopštio je organizacioni tim foruma. 

Suština prehrambene suverenosti mora biti pravo svakog naroda da utvrdi vlastite poljoprivredne i prehrambene sisteme, fokusirajući se na proizvodnju, a ne na interese velikih korporacija i trgovinskih lanaca, ocenila je Tatjana Brankov, docent Ekonomskog fakulteta u Subotici. 

Ona je postavila pitanje da „da li smo kao društvo sazreli kao da izvršimo agrarnu reformu“, i sugerisala da se o Studiji mora diskutovati „koristeći i činjenice koliko su usitnjena naša poljoprivredna domaćinstva“. 

Brankov je upozorila da za svaku državu seme predstavlja „poslednju liniju odbrane prehrambenog suvereniteta“ i naglasila je da se pitanje odnosa prema genetski modifikovanim proizvodima (GMO) „neodvojivo od celokupne agrarne politike“. 

Intenzivnija poljoprivredna proizvodnja podrazumeva i intenzivnu upotrebu pesticida, a Srbija ima komparativnu prednost na svetskom tržištu utoliko što može biti konkurentna u malom segmentu organske i integralne proizvodnje“. 

Učesnici foruma Hrana za Evropu otvorili su i pitanje strateškog odnosa države prema GMO proizvodima, upozorivši na obavezu Srbije da prilagodi svoje zakonodavstvo radi članstva u Svetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), što je preduslov za prijem u EU. 

Profesor Miladin Ševarlić ukazao je da se Srbija dobro kotira kao izvoznik genetski nemodifikovane soje i kukuruza, dok istovremeno ima najniži razvoj stočarske proizvodnje. 

„Umesto da imamo robu bez GMO na tržištu, mi smo prokockali taj period. Ko nas to sprečava i čiji je interes da radimo takve stvari na sopstvenu štetu jer bismo imali i zdraviju hranu i pozicionirali se kao proizvođač ‘non GMO’ u svetu“, rekao je Ševarlić. 

Učesnici Foruma sugerisali su da je, u kontekstu strategije razvoja poljoprivrede i ukrupnjavanja poseda, potrebno reafirmisati zadrugarstvo. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.