Skupština Srbije usvojila je Zakon o medicinskim sredstvima koji bi trebalo da onemogući ulazak „nekvalitetnih“ i po korisnike nesigurnih medicinskih sredstava i kojim se stvaraju uslovi za izvoz medicinskih sredstava domaće proizvodnje u EU.
Zakonom su propisane dodatne obaveze proizvođača i nadležnosti, kao i mehanizmi tržišnog nadzora koji će vršiti Agencija i inspekcija za lekove i medicinska sredstva Ministarstva zdravlja.
Time će se onemogućiti ulazak falsifikovanih medicinskih sredstava sa drugih tržišta na teritoriju Srbije, a utvrđeno je da agencija ovlašćena da vrši priznavanje inostranih isprava.
Iz Ministarstva zdravlja Srbije očekuju da se u prve dve godine primene ovog zakona smanji broj povlačenja medicinskih sredstava sa tržišta iz razloga defekta kvaliteta za 50 odsto.
Zakon je inače usaglašen s propisima EU, čime se između ostalog stvaraju uslovi i za domaće proizvođače medicinskih sredstava za plasman njihovih proizvoda u zemlje Evropske unije i u druge zemlje sveta.
Prelaznim odredbama ostavljen je period za usklađivanje poslovanja tih proizvođača sa novim rešenjima, kako bi ispunili uslove za dalji razvoj i poslovanje i na evropskom tržištu.
Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku, a primenjuje se istekom 12 meseci od stupanja na snagu. Utvrđeno je i da pojedine odredbe zakona stupe na snagu danom pristupanja Srbije EU.
U zakonu je objašnjeno da je medicinsko sredstvo svaki instrument, aparat, uređaj, softver, implant, reagens, materijal i drugi proizvod koji se koristi samostalno ili u kombinaciji, a koji se koristi radi utvrđivanja dijagnoze, prevencije, lečenja, ublažavanja bolesti, ispitivanja, kotrole ili podrške začeću…