Srbija

09.11.2025. 12:00

Autor: Nova Ekonomija

Ministarstvo poljoprivrede: Izmenama zakona štitimo šume i suzbijamo nelegalnu seču

Foto: Kamp Highlander

Srbija

09.11.2025. 12:00

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je danas da je ključna novina Zakona o stavljanju na tržište drveta i drvnih proizvoda, zabrana prodaje nezakonito posečenog drveta ili proizvoda dobijenih od takvog drveta, da bi se zaštitile šume i suzbila nelegalna seča.

„Fokus Zakona je na subjektima, pravnim licima i preduzetnicima koji prvi put stavljaju drvo, odnosno drvne proizvode na tržište Srbije, bez obzira na to da li je proizvedeno u Srbiji ili je iz uvoza“, kazali su iz ministarstva o zakonu koji je juče usvojila Skupština Srbije.

Zakonom će biti uvedene obaveze prikupljanja potrebne dokumentacije o poreklu drveta i drvnih proizvoda, sprovođenja procene rizika od stavljanja na tržište nezakonito posečenog drveta i drvnih proizvoda i obavezu preduzimanja odgovarajućih mera za smanjenje rizika.

„Zakon će doprineti očuvanju prirodnih resursa, većoj transparentnosti u trgovini drvetom i drvnim proizvodima i boljoj zaštiti životne sredine, uključujući očuvanje biodiverziteta i smanjenje uticaja klimatskih promena“, navelo je ministarstvo.

Kazali su da se usvajanjem tog zakona, država usklađuje i sa propisima Evropske unije koji se odnose na borbu protiv nelegalne seče i nelegalne trgovine drvetom i drvnim proizvodima.

Ministarstvo poljoprivrede: Raspisan javni poziv za podsticaje za organsku stočarsku proizvodnju

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.