Nemačka ministarka ekonomije nagovestila je zaoštravanje propisa za strane investitore u Nemačkoj, posle neočekivanog povećanja udela kineske kompanije „Gili“ (Geely) u kapitalu firme Dajmler (Daimler).
„Treba uvek da prilagodimo naše pravo u oblasti spoljne ekonomije novom razvoju događaja, uključujući i granicu od koje vlada može da razmotri neko preuzimanje akcija“, rekla je socijaldemokrata Brigite Cipris u intervjuu za nedeljnik Špigel.
Prema važećim propisima Berlin može neku poslovnu transakciju da razmatra i moguće da spreči ako strani investitor stekne manjinski udeo u nekoj nemačkoj kompaniji dovoljan da blokira odluke, odnosno 25 odsto kapitala.
Ministarka je ukazala da investitori često mogu da izvrše znatnan uticaj na poslovanje firme, čak i sa manjim udelom.
Ona je rekla da će ta tema biti na dnevnom redu nove vlade, posebno kada je reč o strateškim infrastrukturama, kao što su sektor energetike, saobraćaja ili interneta.
Nemačka treba sredinom marta da dobije novu vladu sastavljenu od konzervativaca i socijaldemokrata (SPD), čeka se rezultat glasanja o predloženom koalicionom sporazumu članova SPD-a, koji će biti objavljen sutra.
Kineska industrijska kompanija „Gili“ (Geely) nedavno je kupila 9,6 odsto Daimlera, matične kuće Mercedes Benca i Smarta, i prevazišla kuvajtski javni fond koji je do tada imao 6,8 odsto. Grupa u vlasništvu kineskog milijardera Li Šufua navela je da nema nameru da stiče više kapitala u toj kompaniji i nije tražila mesto u nadzornom odboru te nemačke firme.
Više nemačkih ministara poslednjih godina javno je izrazilo zabrinutost zbog povećanja kineskih investicija i ambicija Pekinga, zabrinutost koju deli više evropskih zvaničnika, piše AFP.