Srbija

14.08.2026. 11:05

Beta

Autor: Nova ekonomija

Kinezi pokreću kampanju da nađu volontere za srpski EXPO: Šta je sve Vučić danas najavio o ovom projektu

Nova ekonomija / KP

Srbija

14.08.2026. 11:05

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je sa ambasadorom Kine Li Mingom danas obišao su radove na lokaciji Ekspo projekta u Surčinu, rekao je da kineski radnici pomažu da svi poslovi budu na vreme završeni.

„Brinem mnogo, moramo da požirimo, da ubrzamo radove. Zahvalan sam što je prvo iz Kine došlo dodatnih 400 radnika, a posle još 1.000. I naše kompanije koje su na gradilištu su povećale broj radnika, angažovali smo sve sto imamo. Neki vlasnici kompanija su se uozbiljili, počeli da spavaju tu u kontejnerima i po ceo dan budi tu“, kazao je Vučić, a prenosi Beta.

Istakao je da će Srbija biti najbolji mogući domaćin učesnicima i posetiocima specijalizovane izložbe Ekspo koja će u Beogradu biti održana od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine, sa temom „Igra(j) za čovečanstvo – sport i muzika za sve“.

„Za tri i po meseca ovo mora da sija, biće velika trka sa vremenom, stadion ne mora da bude završen. Novac smo odvojili, samo je pitanje da li možemo da stignemo sve da uradimo“, kazao je Vučić i naveo da će železnička pruga, od Ekspa do aerodroma i od aerodroma do centra grada, biti završena do Nove godine.

Vučić je kazao da se oko 9.000 mladih prijavilo da budu volonteri na izložbi Ekspo 2027, i da Kinezi kreću u kampanju da pozivaju mlade iz te zemlje da volontiraju.

„Za mesec dana ćemo da pođemo da vidimo šta se radi na Savi. Gde ćemo da imamo besposadna vozila, bespilotne letelice, gde će biti te demo vožnje i ostala čuda, 28. ili 29. avgusta otvaramo fabriku robota. Ne odustajemo ni od čega, već pokušavamo da postignemo sve“, rekao je Vučić.

Dodao je da je zgrada sa stanovima gotova i da se gradi i hotel koji će imati 400 soba i biće drugi hotel u Srbiji po broju soba.

„Imamo sukob između Vlade i mene šta ćemo sa stanovima kada izložba bude završena“, rekao je Vućić.

Pojasnio je da bi ministar finansija Siniša Mali, koji je takođe bio u obilasku gradilišta, hteo da stanovi budu prodati, a da on planira da budu dati po povoljnim cenama onima koji su potrebni.

„Nakon Ekspa mi ćemo te stanove srediti i onda kako odluče tako će biti“, rekao je Mali.

Kineski ambasador Li Ming je rekao da je od jula 2023, kada su počeli radovi na gradilištu Ekspa, mnogo urađeno i da veruje da će ta međunarodna izložba biti dobro organizovana i značiće veliku priliku za razvoj Srbije.

„Na projektu su uspešno radile srpske i kineske kompanije, i trudile se da se sve uspešno završi. Ušli smo u poslednju fazu izvođenja radova i nadam se da ćemo ispuniti zahteve predsednika za ovaj projekat“, rekao je on.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.