Nemačka bi trebala podići minimalnu platu iduće godine na 9,19 evra po satu, a potom 9,35 evra u 2020., preporučila je u komisija koju je imenovala vlada u Berlinu, čime bi se otvorio put za povećanje lične potrošnje u najvećoj evropskoj privredi.
Vlada kancelarke Angele Merkel uvela je 2015. godine minimalnu zaradu na nivou države od 8,50 evra po satu, obuhvativši time više od tri miliona radnika. Poslednji put njen iznos je povećan prošle godine, takođe na preporuku komisije, na sadašnjih 8,84 evra po satu, prenosi Seebiz.eu.Nemačka bi trebala podići minimalnu platu iduće godine na 9,19 evra po satu, a potom 9,35 evra u 2020., preporučila je u komisija koju je imenovala vlada u Berlinu, čime bi se otvorio put za povećanje lične potrošnje u najvećoj evropskoj privredi.
Vlada kancelarke Angele Merkel uvela je 2015. godine minimalnu zaradu na nivou države od 8,50 evra po satu, obuhvativši time više od tri miliona radnika. Poslednji put njen iznos je povećan prošle godine, takođe na preporuku komisije, na sadašnjih 8,84 evra po satu, prenosi Seebiz.eu.
Aktuelni preporučeni iznos utvrđen je primenom složene formule koja delimično se odnosi i na prosečno povećanje plata u Nemačkoj za 4,8 odsto u protekle dve godine. Povećanje minimalne plate u 2019. iznosilo bi tako približno četiri odsto.
Predlog SPD 12 evra po satu
Očekuje se da će vlada prihvatiti preporuku stručne komisije.
Uvođenje minimalne plate 2015. godine bio je ključni zahtev Merkelovog manjinskog koalicionog partnera, nemačke Socijaldemokratske stranke (SPD). Viši SPD funkicioneri, uključujući ministra finansija Olafa Scholza, pozivali su na povećanje minimalne plate na čak 12 evra po satu.
1.400 inspektora proverava poštuju li kompanije „minimalac“
Scholz sada planira da angažuje dodatnih 1.400 inspektora te će ubuduće njih ukupno 8.600 proveravati poštuju li kompanije odredbu o minimalnoj plati odnosno pokušavaju li zaobići odgovarajuće propise.
Povećanje minimalne plate verovatno će pomoći podizanje potrošnje domaćinstava u razdoblju u kojem rast nemačkog izvoza ugrožavaju protekcionističke mere američkog predsednika Donalda Trampa.
Međunarodni monetarni fond (MMF) i Organizacija za privrednu saradnju i razvoj (OECD) već su pozivale Nemačku da podigne plate i poveća ulaganja kako bi se povećala domaća potrošnja i smanjio veliki višak na tekućem računu bilansa plaćanja, podseća Rojters.