Osnivaču Vikiliksa Džulijanu Asanžu koji je našao utočište u Ambasadi Ekvadora u Londonu, rečeno je da mora da se kloni politike, da čisti svoj toalet i da se bolje stara o svojoj mački, preneo je danas Gardijan (The Guardian).
Po novim pravilima, Asanž koji se 2012. sklonio u Ambasadu Ekvadora strahujući od izručenja Švedskoj i SAD, mora tri dana unapred dobiti dozvolu diplomatskog osoblja za svoje posetioce.
Zabranjeno mu je da se bavi aktivnostima koje bi se mogle „smatrati političkim ili mešanjem u unutrašnje stvari neke države“, navodi se u dokumentu u koji je Gardijan imao uvid.
Ekvadorske vlasti su pre nekoliko dana delimično Asanžu uklonile ograničenja pristupa internetu može da koristi vajfaj u Ambasadi za svoj lični kompjuter i mobilni telefon, ali mu je eksplicitno zabranjeno da koristi ili instalira „neodobrenu opremu“.
U dokumentu se navodi da Ambasada zadržava pravo da zapleni „neodobrenu opremu“ ili da traži od britanskih vlasti da dođu i to obave.
Asanžu je u martu ukinut pristup internetu uz obrazloženje da je prekršio „pismeno obećanje vladi na kraju 2017. da neće slati poruke kojima bi se mogao mešati u druge države“.
Asanažu je rečeno da preduzme mere za „dobrobit, hranu, higijenu i odgovarajuću negu“ svoje mačke, ili će, u suprotnom, mačka biti data nekom drugom, ili predata u sklonište za kućne ljubimce.
Njegov advokat u Ekvadoru Karlos Poveda rekao je za „Gardijan“ da je to „praktično zatvorski režim“.
„Ovaj nov režim je uperen protiv njegovog osnovnog ljudskog dostojanstva kao azilanta“, rekao je Poveda.
U dokumentu se od Asanaža i njegovih gostiju traži da održavaju čistoću toaleta, a kaže se i da Ambasada od 1. decembra neće plaćati za hranu, pranje odeće ili druge troškove njegovog boravka.
Asanž takodje mora da prolazi redovne tromesečne lekarske preglede koje će sam plaćati.
U slučaju da ne ispunjava nova pravila, mogao bi mu biti ukinut azil, navodi se u dokumentu.
Osnivač Vikiliksa se 2012. sklonio u Ambasadu da bi izbegao izručenje Švedskoj, gde je optužen za silovanje, iz straha da bi mogao biti isporučen SAD koje ga traže zbog objavljivanja hiljada poverljivih dokumenata američke diplomatije.
Tenzije izmedju Asanža i ekvadorskih vlasti dugo traju, a naročito od prošle godine kada je nekadašnji haker počeo da pozdravlja poteze katalonskih separatista u Španiji.