Nemačka centralna banka upozorila je da najveća privreda u Evropi može ući u recesiju, navodi se u mesečnom izveštaju Bundesbanke koji citira Blumberg (Bloomberg).
Bundesbanka je navela da će proizvodnja u Nemačkoj biti „slaba“ u trećem kvartalu ove godine i da bi „mogla da nastavi blagi pad“.
Ovo bi značilo da je privredna aktivnost u padu drugi kvartal za redom, što je „tipična definicija recesije“, navodi Blumberg i podseća da je nemačka privreda imala pad od 0,1 odsto u periodu od aprila do juna.
Kako navodi ovaj medij, poslednjih sedmica ekonomski pokazatelji za Nemačku bili su loši, kao i izveštaji o zaradama korporacija.
Prema izveštaju nemačke centralne banke, usporavanje privrede tokom prošle godine dovelo je do toga da zaposlenost i zarade rastu sporijim tempom.
Bundesbanka navodi da je najnoviji pad proizvodnje delom rezultat pada inostrane potražnje, a da je moguće da dođe i do pada domaće potražnje.
Izvoz je „značajno opao“ zato što su kompanije popunjavale zalihe u prvom kvartalu ove godine, pripremajući se za izlazak Velike Britanije iz EU (Bregzit), koji je prvobitno trebalo da se dogodi u martu, navodi Blumberg.
PROČITAJTE JOŠ:
Domaći građevinci najviše radili u Nemačkoj
Hiljade ljudi bez posla zbog odluke Dojče banke