Svet

25.02.2020. 16:15

Facebook

Autor: Nova Ekonomija

Više od polovine stanovnika sveta redovno koristi internet

Foto: Pexels

Svet

25.02.2020. 16:15

Tokom prethodne godine po prvi put u istoriji je više od polovine stanovnika planete, odnosno odprilike 4,1 milijardi ljudi, tokom svih 12 meseci imalo pristup internetu, ukazuje najnovije istraživanje kompanije Fejsbuk (Facebook).

U istoj analizi se navodi da je pred čovečanstvom sada zadatak da preostalih 3,5 milijardi stanovnika poveže na svetsku mrežu, kako bi i oni imali priliku da ekonomski napreduju.

Komapnija se služila Inkluzivnim internet indeksom, koji boduje države sveta u odnosu na pristupačnpost interneta, njegovu relativnu cenu u odnosu na prosečna primanja i spremnost ljudi da ga koriste. 

Indeks obuhvata 100 država u kojima živi 91% populacije i u kojima se ostvaruje 96% svetskog bruto domaćeg proizvoda.

Istraživanje ukazuje da je brzina uključivanja građana najsiromašnijih država drastično usporio tokom 2019. godine, pošto se njihov broj uvećao za svega 3,8%.

Pored toga, svega desetak odsto domaćinstava u najsiromašnijim zemljama ima pristup internetu, dok je ta stopa u razvijenijim društvima znatno viša i iznosi 88,5%.

Srednje bogate zemlje trenutno imaju najbrži rast broja korisnika interneta, pošto se uvećala za 12% u proteklih pet godina, i sada se približio stopi od skoro dve trećine celokupne populacije.

Glavni „krivac“ za sve veću dostupnost interneta su mobilni uređaji i pametni telefoni. 

Fejsbuk takođe ukazuje i da je zabrinjavajući trend to što su muškarci češće korisnici interneta, obzirom da ih u proseku ima 13% više. Rodne razlike u najsiromašnijim državama su najizraženije, gde ta stopa iznosi približno 35%.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.