Svet

15.07.2020. 09:31

Financial Times

Autor: Nova Ekonomija

Digitalni izdavači očekivali oporavak, dočekala ih korona

Foto: Pixabay

Svet

15.07.2020. 09:31

Nakon višegodišnjih smanjenja troškova, konsolidacija i otpuštanja, veliki digitalni izdavači poput BuzzFeed-a i Vice Media imale su optimistična predviđanja početkom 2020. godine, ali se ponovo nalaze pred ekonomskim izazovom usled pandemije korona-krize.

Digitalni mediji suočeni su sa nepovoljnim okruženjem jer kompanije smanjuju budžete za oglašavanje tempom koji nije zapamćen još od finansijske krize 2008. godine.

„Pitanje nakon svake od proteklih nedelja više nije koliko smo prihodovali, već koliko smo para izgubili“, rekao je Ben Lerer, suvlasnik BuzzFeed-a i izvršni direktor medijske kuće Group Nine Media, preneo je Fajnenšel tajms (Financial Times).

BuzzFeed je projektovao 30 miliona dolara profita ove godine, po prvi put od osnivanja grupe pre 14 godina, ali se sada bore da godišnji gubitak održe ispod 20 miliona dolara, dodaje Fajnenšel tajms.

Za Group Nine medijsku kuću očekivalo se da će ove godine posluje pozitivno po prvi put od osnivanja 2016. godine, ali sada je i to nesigurno, rekao je Lerer.

Kompanija Vice Media, koja je tokom protekle godine znatno smanjila troškove i otpustila brojne novinare, prošla je nešto bolje od rivala, pa se i dalje očekuje da ostvari profit ove godine, ali svega 70 miliona dolara.

Dok se grupe poput Njujork tajmsa i Fajnenšel tajmsa oslanjaju na prihod od pretplata kako bi umanjili sosptvene gubitke,digitalne publikacije uglavnom zavise od reklamnog prihoda koji je podložan naglim promenama.

Budući da se očekuje smanjenje prihoda od reklam u rasponu od 19 i 23 odsto ove godine, kako navode predviđanja kompanije FTI Consulting, od početka marta došlo je do znatnih smanjenja plata i radnih mesta u medijskim grupama širom sektora.

Medijska grupa Vice otpustila je više od 150 zaposlenih, dok je grupa Vox Media 100 radnika stavila na prinudno odsustvo i tražila donacije od čitaoca, a BuzzFeed grupa oko 70 radnika poslala na prinudni domor.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.