Širenje zabluda i spekulacija doprinelo je padu cene nafte na svetskom tržištu za 40 odsto i za to nisu odgovorne zemlje članice OPEK.
To je izjavio ministar za naftu Saudijske Arabije Ali el Naimi, koji je takođe odbacio tvrdnje da iza pada cene nafte stoji saudijska zavera da se obori cena tog energenta zbog političkih ciljeva, preneo je britanski Bi-Bi-Si (BBC).
Zemlje OPEK su već najavile da nemaju nameru da obustave proizvodnju sirove nafte, što su potvrdili i ministri Kuvajta i Emirata.
Naimi je istakao da ako proizvođači nafte izvan OPEK žele da ograniče proizvodnju „crnog zlata“ mogu to „slobodno da učine“.
Mi nećemo obustaviti proizvodnju, sigurno to neće učiniti Saudijska Arabija“, rekao je Naimi.
Ministar nafte Kuvajta Ali el Omer rekao je da OPEK nema potrebu da smanji proizvodnju i neće razmatrati sazivanje hitnog sastanka.
OPEK je u novembru odlučio da nastavi da proizvodi 30 miliona barela nafte dnevno, ostavivši tržištu da se samo izbalansira i ne želeći da preduzme nikakvu akciju.
Saudijska Arabija, najveći svetski proizvođač nafte, do sada je uglavnom svojom proizvodnjom podržavala kretanje cena tog energenta na svetskom tržištu.
Odluka da ovog puta ne interveniše pokrenula je teorije zavera, uključujući i tu da OPEK želi da potkopa američki razvojni bum u industriji uljnih škriljaca, kao i da postoji politička zavera da se smanje prihodi od nafte koje su zaradili Rusija i Iran.
Naimi je rekao da politika ne igra nikakvu ulogu u naftnim odlukama njegove zemlje i dodao da ni on nije srećan zbog pada cene nafte.
„Tekuće cene ne ohrabruju investicije u bilo koji oblik energije, ali stimulišu globalni ekonomski rast, što će na kraju dovesti do povećanja globalne potražnje i usporavanja u rastu zaliha“, rekao je Naimi.
Nezavisno od toga, generalni sekretar OPEK Abdulah el Badri rekao je za novinsku agenciju Rojters, kako prenosi BBC, da se nada oporavku cene nafte do kraja sledeće godine.
BBC dodaje da se očekuje da će svetu biti potrebno manje nafte OPEK-a sledeće godine, dok će istovremeno doći do naglog buma u američkoj industriji uljnih škriljaca.
jao bre