Veštačko jezero u podnožju Nacionalnog parka Tara ugroženo je nezakonitom gradnjom, zbog črga list Politika postavlja pitanje „da li su jači lokalni moćnici ili država“.
Planina Tara ove godine usred pandemije korona virusa beleži nezapamćenu posetu turista, koji su najviše u privatnom smeštaju, jer su hotelski kapaciteti mali.
Ista situacija vlada i na veštačkom jezeru Perućac, koje dele Srbija i Bosna i Hercegovina.
Poslednjih nekoliko godina na Mitrovcu, Kaluđerskim barama i obalama Perućačkog jezera nikle su hiljade uglavnom nelegalnih objekata.
Gradile su se kuće i vila, sve do splavova od nekoliko stotina kvadrata.
Otpadne vode iz tih objekata završavaju u malobrojnim septičkim jamama, a većinom u potocima, jezerima i reci Drini.
Na Perućačkom jezeru je ruglo, neverovatan prizor sa splavovima oko kojih pluta đubre svakojake vrste i fekalijama koje završavaju direktno ispod njih u Drini, kažu meštani okoline.
SRUŠIĆEMO NEKOLIKO VELIKIH, NELEGALNIH OBJEKATA Država i lokalna samouprava su još pre dve godine porušile i uklonile sve objekte sa obale i vode.
Uglavnom danas je više od sto pedeset divljih objekata na Perućcu, a nijedan nema dozvolu za gradnju.
Naglašava se i da na samom ušću reke Dervente u jezero nalazi prirodno mrestilište drinske ribe, koje je ugroženo divljom gradnjom i letnjim stanovanjem u tim objektima.
Na kraju i čini se kao da ovaj problem brine jedino Nacionalni park, jer njegove stručne pišu predstavke i žalbe raznim institucijama, ali se sve na tome završava.
Problem je, kako se dodaje i preplitanje nadležnosti opštine, HE Bajina Bašta, Vojske Srbije i drugih republičkih institucija, pa bahati to koriste.
Nezvanično, splavovi na Perućcu se iznajmljuju za 50 do 60 evra po danu.