Srbija

23.11.2020. 14:30

Saopštenje, Vlada Srbije, Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Vlada Srbije predložila povećanje neoporezivivog dela zarade

Vlada Srbije predlaže smanjenje poreskog opterećenja zarada, pa je planirado da njihov neoporezivi deo umesto 16.300 bude 18.300 dinara od početka naredne godine, navodi se u Predlogu zakona o budžetu Republike Srbije za 2021. godinu. Na...

Foto: Pixabay

Srbija

23.11.2020. 14:30

Vlada Srbije predlaže smanjenje poreskog opterećenja zarada, pa je planirado da njihov neoporezivi deo umesto 16.300 bude 18.300 dinara od početka naredne godine, navodi se u Predlogu zakona o budžetu Republike Srbije za 2021. godinu

Napominje se da se gubitak prihoda opšte države na osnovu te mere u 2021. godini procenjuje na oko 8 milijardi dinara. Dodaje se da je direktan gubitak budžeta procenjen na 1,3 mlijardi dinara, gubitak lokalnog nivoa vlasti na 4,1 milijardu, a ostatak se odnosi na prihode fondova obaveznog osiguranja.

Ocenjuje se da direktan uticaj na prihode državnog budžeta nije značajan, ali se preko rashodne strane, putem transfera drugim nivoima vlasti odražava na rezultat. 

Očekuje se da mera u narednoj godini smanji poresko opterećenje prosečne neto zarade za 0,5%. 

OBEĆANJA ZA 2020: VEĆI MINIMALAC, VEĆI NEOPOREZIVI DEO, MANJI DOPRINOSI ZA PIO

POREZ NA DOHODAK

Vlada Srbije navodi da je porez na dohodak projektovan u iznosu od 73,3 milijarde dinara, kako i da je on 10,2% veći u odnosu na procenjeni iznos u 2020. godini. 

Dodaje se i da učešće poreza na dohodak u 2020. godini iznosi 5,5% u ukupnim budžetskim prihodima i raste u odnosu na prethodnu godinu. 

Naglašava se da je rast uslovljen odlaganjem uplate poreskih obaveza iz 2020. godine i njihovim prenošenjem u 2021. godinu.

Tokom pregovora sa Vladom Srbije, sindikati su očekivali da će nova minimalna zarada, uz povećanje neoporezivog dela zarade i olakšice za poslodavce biti oko 34 hiljade dinara, ali je ipak na kraju odlučeno da novi minimalac bude 32.126 dinara, što predstavlja rast od 6,6 odsto. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.