Najnižu minimalnu platu u Evropskoj uniji ima Bugarska od 184 evra, dok najviša iznosi 1.923 evra, ili skoro 11 puta više, a dobijaju je radnici u Luksemburgu.
Zemlje EU prema visini minimalnih plata podeljene su u tri grupe.
U prvoj grupi, gde je minimalna plata ispod 500 evra, pored Bugarske, nalaze se zemlje u istočnoj Evropi i Hrvatska. U drugoj grupi su, sa platom od 500 do 1.000 evra, Slovenija i zemlje južne Evrope, dok su Nemačka, Velika Britanija, Francuska, nordijske zemlje i zemlje Beneluksa u grupi sa minimalcem većim od 1.000 evra, pokazuju danas objavljeni podaci Eurostata.
U odnosu na 2008. godinu, pad minimalne zarade je zabeležen samo u Grčkoj, i to u iznosu od 14 odsto, u Irskoj je na istom nivou, dok je u svim ostalim zemljama EU minimalna mesečna zarada povećana, pokazuje statistika.
Najveće povećanje minimalne plate u periodu od januara 2008. do januara 2015. godine ima Rumunija u iznosu od 95 odsto, zatim Bugarska sa 64 odsto, Slovačka sa 58 i Letonija sa 57 odsto, kažu u Eurostatu.
Stvarno tako mislitite, gospđo Kuburović? Da vam nije ipak neko naredio da tako mislite?! Ne čini vam se da AV
daje primer opoziciji kako ( ne )treba vređati građane Srbije, čiji je on predsednik , sa: “lopovi, vucibatine, narko dileri, budale, strani plaćenici……
Možda opozicija hoće baš na to da skrene pažnju-ali “nepogrešivi” despot to ne shvata! Lopov u begu viče: držte lopova! Tako aktuelna vlast postupa sa svima koji se drznu da kritikuju i ukazuju na greške “ nepogrešive” srpske vlasti?!