Kina će otvoriti svoje tržište platnih kartica za strane kompanije, čime će omogućiti firmama poput Vize i Masterkarda da imaju direktan pristup tom tržištu.
Procena je da to tržište vredi više od 6.000 milijardi evra.
Počev od 1. juna, stranci će moći da formiraju sopstveno preduzeće u ovom sektoru i da zahtevaju od kineske centralne banke dozvolu za kartičarsko poslovanje, objavio je kineski Državni poslovni savet na svom portalu, a prenosi Rojters.
Ta odluka, kako se navodi, staviće tačku na monopol javnog preduzeća Čajna JunionPej (China UnionPay) i omogućiti američkim kompanijama Vizi i Masterkardu, glavnim svetskim akterima u sektoru, da konkurišu ovoj kineskoj kompaniji.
Na Berzi u Njujorku akcije Vize skočile su posle objavljivanja te odluke za 5,8 odsto, a Masterkarda 4,6 odsto.
Transakcije putem bankarskih kartica u Kini u prošloj godini vredele su ukupno 42.380 milijardi juana (6.375 milijardi evra), prema statistici centralne kineske banke, uz rast od 33 odsto u odnosu na 2013. godinu.
Otvaranje tržišta platnih kartica za strane aktere, kako se ocenjuje, trebalo bi da reši spor izmedju Kine i SAD, star nekoliko godina. Godine 2012. Svetska trgovinska organizacija optužila je Peking za diskriminaciju kartičarskih firmi.
Iz kompanije Viza poručili su da će proučiti nova kineska pravila i modalitete poslovanja na tom tržištu, dok iz Masterkarda još nisu komentarisali najnoviju odliku Pekinga.
Obe grupe zasad koriste mrežu JunionPeja za transakcije u juanima, uz plaćanje određene provizije.
Samo još jedna potvrda da je proizvodnja hrane najvažnija grana u Srbiji. od semena do gotovih proizvoda… možemo osvojiti Evropu i šire…hrana, vino i ljubav ✊