Cene prirodnog gasa i struje biće značajno smanjenje u aprilu, saopštila je Evropska Agencija za saradnju energetskih regulatora (ACER), u svom najnovijem izveštaju. Procena je zasnovana na podacima sa tržišta u Holandiji i Sjedinjenim Državama koja su dobri pokazatelji za trgovinu evropskim gasom i azijskim tečnim prirodnim gasom.
Visoke cene gasa su kratkotrajna pojava i trebalo bi da značajno padnu u aprilu 2022. godine, navodi se u izveštaju ACER-a. Veleprodajne cene električne energije, kako se dodaje, rasle su oko 90 odsto od početka godine.
Agencija je procenu predstavila u svom preliminarnom izveštaju o visokim cenama energije u Evropi i modelu veleprodajnog tržišta električne energije.
Napominje se da kretanja na nemačkoj berzi EEX, koja je referentna za evropsko tržište električne energije, ukazuje da će u aprilu 2022. godine pasti cene energenata.
RAST CENE ENERGENATA, ONDA I HRANE
ČEŠKA UKIDA PDV NA STRUJU I GASACER je naveo da je ova procena u skladu sa ranijom procenom rađenom prošlog meseca. Agencija je razmatrala koliko je koristi EU članicama donela praksa otkupa gasa po trenutnim cenama, za razliku od otkupa po ugovorenim cenama, kako i kakav će uticaj ta praksa imati u budućnosti.
Agencija upozorava žda je Evropa i dalje podložna porastu tražnje koji je povezan sa vremenskim prilikama, Napominje kako je moguće da oštra ili blaga zima značajno utiču na tražnju za gasom.
Evropska komisija je prošlog meseca predstavila paket mera za ublažavanje posledica drastičnog poskupljenja električne energije i gasa u poslednjih nekoliko meseci.
Cena gasa u Srbiji, kako je pisala Nova ekonomija, verovatno neće skočiti pred izbore koji nas očekuju naredne godine. Ipak, ako gas za krajnje potrošače ne poskupi u januaru, gubitke će zbog toga snositi Srbijagas, državna kompanija koja se bavi dristribucijom i trgovinom prirodnog gasa.