Opština Čajetina namerava da gradi novu gondolu prema vrhu Čigota i da na njemu razvija skijaške adrenalnske sportove, prenose najnovije Zlatiborske vesti. Ipak, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije još prošle godine upozorilo je da je područje na kom se nalazi vrh Čigota predstavlja zaštićeno područje drugog stepena u kome su takve aktivnosti zabranjene.
Kako su tada naveli stručnjaci Društva za zaštitu i proučavanje ptica, to područje je zaštićeno uredbom o proglašenju parka prirode na Zlatiboru.
Društvo je takođe izrazlo zabrinutost zbog brze urbanizacije Zlatibora, kao i zbog razvoja komercijalnih sadržaja na vrhu Tornik do kog je već izgrađena gondola. Inače, zbog tih radova kao i radova na proširenju skijaških staza, na torniku je posečeno i dosta boroove šume.
„Tornik je stanište izuzetno retkih i ugroženih, strogo zaštićenih vrsta ptica u Srbiji poput male sove (Glaucidium passerinum), drozda ogrličara (Turdus torquatus), zmijara (Circaetus gallicus)“, upozoravaju ornitolozi.
U čajetinskoj opštini kažu da nedavno izgrađena Gold gondola dobro posluje, kao i da je taj projekat inspiracija za izgradnju novih žičara koje bi putnike prevozile i na ostale vrhove Zlatibora, kao što je Čigota.
Zašto ekološke organizacije zaobilaze Zlatibor?„Videvši da se na vrhu Tornika stvaraju gužve, da kapaciteti staza ne mogu da podrže toliki broj zainteresovanih skijaša, došli smo na ideju da uradimo još jedan krak gondole i to od srednje stanice do vrha Čigote“, kaže predsednik Opština Čajetina, Milan Stamatović.
Prema njegovim rečima Gold gondola koja spaja centar Zlatibora sa vrhom Tornik već sada može da ostvaruje „čist profit“. Kako dodaje, ona je već u prvoj godini svoga rada prevezla 300.000 putnika.
Za tri nedelje počinje prečišćavanje otpadnih voda na Zlatiboru„Najambicioznija turistička atrakcija Zlatibora će u budućnosti donositi prihod koji će doprineti dodatnim ulaganjima u turistički razvoj ove planine“, smatra Stamatović.
Dugogodišnji predsednik Opštine Čajetina, podseća da je poslednja rata kredita za Gold gondolu isplaćena krajem 2021. godine, uz kako dodaje, „podršku od milion evra koje je obezbedila Vlada Srbije“.
Foto: Screenshot/Zlatiborske vesti
Pored toga, tokom januara prodato je više od 30 hiljada karata za vožnju do Tornika. Prema Stamatovićevom mišljenju Čigota ima mnogo mogućnosti za adrenalinske sportove i za skijanje.
Njeno „stavljanje u funkciju“, kako naglašava, biće im jedan od narednih projekata. Kaže da se već radi idejno rešenje za novi krak gondole, a najavljuje se i tender za nabavku opreme, do kraja godine.
„Nadamo se da će možda nastavak gondole krenuti ka Pribojskoj Banji i Mokroj Gori. Zlatibor bi bio baza. To bi svakako poboljšalo turističku ponudu“, objašnjava Stamatović.
Gold gondola počela je da radi 2020. godine. Iznad Ribničkog jezera izgrađena je međustanica, od koje se i planira izgradnja gondole prema Čigoti. Preko Ribničkog jezera gondola ide dalje prema Torniku.
Novi fudbalski centar na Zlatiboru, pešačka zona, put i igrališta