Srbija

27.08.2015. 10:24

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Poverenik Šabić opet kaznio ministarstvo privrede zbog ugovora o Železari

Srbija

27.08.2015. 10:24

Ministarstvu privrede izrečena je druga kazna zbog odbijanja uvida u ugovor o upravljanju Železarom Smederevo.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić izrekao je kaznu jer je Ministarstvo privrede odbilo da izvrši njegovo rešenje da omogući organizaciji „Transparentnost Srbija“ (TS) i javnosti uvid u ugovor o upravljanju Železarom Smederevo.
Kako je napisala ta organizacija na svom sajtu, Ministarstvo je platilo prvu kaznu od 20.000 dinara novcem iz budžeta, a nova kazna iznosi 180.000 i to je maksimalna kazna koju Poverenik može da izrekne. 
Sledeći korak, prema TS, trebalo bi da bude izvršenje rešenja nesporednom prinudom, što je u nadležnosti Vlade Srbije. 
Iz TS kažu da sa žaljenjem konstatuju da se u Srbiji sve doslednije sprovodi politika netransparentnosti i sakrivanja od javnosti ugovora koje zaključuju državni organi. 
Njih zabrinjava praksa koju je, kako navode, pokušalo da uspostavi upravo Ministarstvo privrede na primeru Železare – da se odredba Zakona o zaštiti konkurencije uz pogrešno tumačenje zloupotrebljava kako bi se pravdalo prikrivanje ugovora. 
„Nakon što je taj princip primenjen na slučaj ugovora o upravljanju Železarom, isto je učinilo i Državno pravobranilaštvo u vezi sa ugovorom o izgradnji ‘Beograda na vodi'“, pišu u TS. 
Iz te organizacije pozivaju javnost, posebno medije, da nastave da insistiraju na transparentnosti, kao na jednom od ključnih načela za sprečavanje korupcije, i da traže da ugovori koje zaključuju državni organi budu javno dostupni. 
To se, kako kažu, u prvom redu odnosi na ugovor o izgradnji „Beograda na vodi“, koji je potpisan pre tačno četiri meseca, a i dalje nije objavljen, i ugovor o upravljanju Železarom Smederevo.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. pa ovako, ne moze svako da dodje u beograd ili okolinu i podigne neku stracaru i nastavi da zivi, i sada sta , dodje jedan pa odmah posle drugi treci itd., i eto divlje naselje, // nema odmah odgovora vlasti na to i to se siri i eto sada je drzava ta koja njima treba da obezbedi sta, vodu struju da ih hrani itd., oni su svi bili raseljavani i vracani u mesta odakle su dosli na to podrucje, to je radio grad, cak im i davao novac dok se ne snadju u mestu prebivalista ali eto svi hoce beograd, i sta sada sta, tako da ovo treba resavati ostro, i preseci taj dotok u kako ovaj tako i u ostale gradove, i nedozvoliti divlje zauzimanje povrsina,

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.