Srbija

30.09.2015. 10:26

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Zašto je dinar naglo ojačao?

Srbija

30.09.2015. 10:26

Dekan Beogradske bankarske akademije Hasan Hanić ocenio je da se jačanje dinara može povezati i sa nešto većim prilivom deviza koji su unele izbeglice u Srbiju.
Hanić je kao faktor koji je doprineo jačanju nacionalne valute naveo i značajan pad kamatnih stopa na devize.
Taj „gep“ u korist dinara je, kako dodaje, sada dosta veliki, te mnogi investitori ulažu u dinarske trezorske hartije od vrednosti što povećava tražnju za domaćom valutom. 
Treba međutim imati u vidu da je od početka godine NBS na međubankarskom deviznom tržištu prodala 130 miliona evra, i kupila 790 miliona evra, kako bi sprečila prekomerne dnevne oscilacije kursa, navodi Hanić i podseća da je dinar danas minimalno ojačao prema evru te da zvanični srednji kurs iznosi 119,74 dinara za jedan evro, što je naviši nivo domaće valute prema moneti evrozone od početka ove godine. 
Hanić kaže da jačanje dinara do kojeg je došlo nije tako veliko i da ulazi u red uobičajenih oscilacija i opredeljenja NBS da dozvoli određene oscilacije u pogledu kursa dinara prema evru. 
On takođe očekuje da će dinar biti stabilan i u dužem periodu do kraja godine i da će njegove oscilacije biti plus minus dva do tri odsto. 
Hanić napominje da jačanje dinara ne bi trebalo da se dozvoli u dužem periodu, jer bi to, kaže, nepovoljno delovalo na deviznu poziciju zemlje, s obzirom da jak dinar deluje stimulativno na uvoz, a destimuliše izvoz. 
I ekonomista Goran Nikolić kaže da je politika sprečavanja jačanja dinara dobra zato što bi u suprotnom došlo do urušavanja spoljnotrgovinskog bilansa. 
„Sa druge strane, takva politika NBS je dobra i sa aspekta budžeta jer jak dinar smanjuje prihode od uvoznog PDV-a, koji čini dve trećine ukupnog PDV-a, a između ostalog smanjuje i prihode od akciza“, ukazao je Nikolić. 
Sagovornik ocenjuje da kretanje kursa ukazuje da će se obistiniti projekcija Ministarstva finansija zacrtana u Fiskalno strategiji, a po kojoj će prosečan kurs u ovoj godini biti 120 dinara za jedna evro.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Ovoj vlasti intelektualci uopste ne trebaju vec botovi, klimoglavci i takojevici.
    Da im trebaju imali bi politicki savet u kome ne bi bili akademici Megatrenda.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.