Srbija

21.10.2015. 11:12

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Propisi o zaštiti od požara usklađeni sa regulativom EU

Srbija

21.10.2015. 11:12

Propisi u oblasti zaštite od požara u Srbiji su dosta usklađeni sa evropskim, ali su za njihovu punu primenu potrebna velika sredstva zbog čega je dobrodošla inostrana ekspertska pomoć, rečeno je na Međunarodnom savetovanju iz oblasti zaštite od požara organizovanom u Beogradu.
Na savetovanju koje Društvo inženjera i tehničara za upravljanje rizicima (DITUR) organizuje tradicionalno svake neparne godine, ove godine su se okupili eksperti iz Nemačke, Danske, Belgije, Švajcarske, Slovenije…
„Dunav osiguranje“ je generalni sponzor dvodnevnog skupa za koji se očekuje da će okupiti više od od 300 učesnika iz zemlje i inostranstva.
Predsednik DITUR-a Milovan Vidaković rekao je Tanjugu da je ovo odlična prilika da domaći stručnjaci „ukradu“ znanje od svojih kolega, desetak eksperata iz inostranstva.
„Mi moramo da pratimo propise EU i tu nema diskusije…dosta smo usklađeni i dosta paralelnih propisa su slični sa EU, s tim što moramo da pratimo i njihovu praksu“, naveo je Vidaković.
On je dodao da međutim, kada je reč o praksi, Srbija nema toliko mogućnosti.
„Praksa podrazumeva veliki broj laboratorija, ispitivanja i obuka i to je strašan problem, jer to su skupe stvari, mi većinom za to nemamo para, zato dovodimo eksperte“, istakao je Vidaković.
On je kao neke od interesantnih tema o kojima će biti reči na skupu izdvojio zaštitu od požara u oblakoderima, što je aktuelno u  trenutku kada se gradi „Beograd na vodi“, kao i o upotrebu pena za gašenje požara.
Naime, Nemačka i Norveška su krenule u zabranu pena zbog štetnih hemikalija koje su kancerogene, a na skupu gostuje jedan najvećih proizvođača pena iz Nemačke koja se dosta koristi i našoj zemlji, kazao je Vidaković.
Jedan od vrhunskih evropskih eksperata za zaštitu od požara, Alen Žorž iz Belgije, takođe je učesnik skupa, a prisutnima je detaljnije predočio propise i standarde koje upotrebljava Belgija i čitava Evropa.
Žorž je pokušao da objasni kako se od požara štite oblakoder, od kojih je jedan pre desetak godina bio predviđen da se gradi u Beogradu.
Direktor sektora za prodaju strateškim klijentima Dunav osiguranja Dragan Milošević kazao je Tanjugu da je ta kompanija vodeći osiguravač na tržištu požarnih osiguranja.
„Dunav osiguranje svake godine učestvuje sa 30 do 42 odsto u požarnim osiguranjima, isto tako u likvidiranju štete od požara, sa 20 do 40 odsto“, precizirao je Milošević.
On je istakao da Dunav osiguranje godišnje izdvaja izuzetna sredstva za prevenciju požara i to će činiti i ubuduće, kako bi što većem broju građana, pivrednih društava i ustanova pomogao da spreče neželjene posledice.
„Država bi trebalo da uvede obavezno osiguranje od požara gde bismo zajedničkim snagama osiguravajuće kuće i država iz budžeta nadoknađivali nastale štete“, istakao je Milošević.
On je podsetio da se požari dešavaju svakodnevno u školama, hotelima, fabrikama…, a štete su višemilionske.
„Ove godine smo imali izuzetno veliki požar gde je kompanija Dunav osiguranje isplatila 1,55 milijardi dinara za štetu od požara na magacinu u Makišu u prostorijama Telekoma“, napomenuo je Milošević.
Kada je reč o  skupu, Milošević je istakao da je Dunav osiguranje uvek podržavalo tu vrstu događaja i edukaciju.
„Želimo da naši ljudi saznaju što više o poslovima zaštite od požara kako bismo to unapredili naše osiguranje i sprečili određene vrste požara“, kazao je Milošević.
Osnovne teme savetovanja su ocene kvaliteta projekta inženjera zaštite od požara, trenodvi u arhitekturi, eksploatacioni troškovi tokom životnog ciklusa opreme za zaštitu od požara, preventivna zaštita od požara…
Ciljne grupe su arhitekte, mašinci, elektro inženjeri, građevinci, tehnolozi, rukovodioci kriznim situacijama, vatrogasne jedinice, urbanistički planeri…
Kako je DITUR već 20 godina u sastavu CFPA, konfederacije asocijacija zaštite od požara Evrope i sveta, to otvara mogućnost okupljanja  vrhunskih naučnika iz oblasti zaštite od požara iz celog sveta.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Austrija produzila za gastronomiju 9 meseci pomoci za ostale 6 meseci. To je ona drzava sto je Vucic rekao da je losija od nase. Ne mora da produzi nikako odmah u Septembu mojih 15 zaposleni idu na drzavnu kasnu pa ce ih tako placati. A verujem da ce tako da uradi 80% ljudi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.