Poljoprivrednicima je zbog zabrane izvoza žitarica trenutno najveći problem setva, jer ne mogu da je finansiraju iz sopstvenih prihoda, kažu za Novu ekonomiju u Savezu udruženja poljoprivrednika Banata. Neki zbog toga moraju dodatno da se zadužuju.
Ratari svoje žito zbog zabrane izvoza ne mogu da prodaju u inostranstvu, a ne zna se ni njegova cena, objašnjava Dragan Kleut, predsednik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata.
„Predsednik daje dozvole za izvoz, a mi ne možemo da prodamo svoju robu i da finansiramo setvu, već moramo da se zadužujemo dodatnim kreditima, pored naše robe koju imamo“, napominje Kleut.
Mlinari trpe ogromnu štetu zbog zabrane izvoza brašnaRoba se nalazi na lageru, kako on kaže, u skladištima i poljoprivrednici njeno skladištenje posebno plaćaju. Razlika u ceni žitarica u odnosu na okruženje je takva da kod nas praktično žitarice i nemaju cenu trenutno.
„To je neverovatno, ubijena je tržišna ekonomija u poljoprivredi, samovoljom predsednika republike“, dodaje sagovornik našeg portala.
On ocenjuje da Srbija nikako neće ostati bez žita, kao i da je efekat zabrane njegovog izvoza takav da neko drugi raspolaže robom poljoprivrednika i da je prodaje za svetsku cenu. Nasuprot tome, poljoprivrednici ne mogu da prodaju svoju robu, čak ni na domaćem tržištu jer je ono zasićeno poljoprivrednim proizvodima.
„ZABRANA IZVOZA ŽITARICA UGROŽAVA EGZISTENCIJU POLJOPRIVREDNIKA“„Zašto država robu nije otkupila od nas i platila nam evropsku cenu, kao što je to uradila Mađarska. U Mađarskoj imate pravo da prodate, ali prvo morate da ponudite državi po cenama berze u Budimpešti“, kaže Kleut.
Kako je dodao, nije u redu da se zabrani izvoz žita i da se posle toga daje dozvola za izvoz u neke okolne zemlje, kao i da se, pri tome, ne zna ko su ti ljudi. Izvesno je, kako dodaje, da to nisu poljoprivredni proizvođači.
VUČIĆ: BIĆE DOZVOLJEN KONTROLISAN IZVOZ PŠENICENa zabranu izvoza žitarica i brašna žale se i mlinari koji tvrde da im se gomilaju zalihe gotovih proizvoda u magacinima i da zbog toga trpe ogromnu štetu, zbog zabrane izvoza.
Dodatni problem je što krše ugovore sa kupcima. U tome im, kako naglašavaju, veliki problem stvara činjenica da je izvoz žitarica ipak dozvoljen u neke zemlje, jer će im to otežati pravdanje prema kupcima prema kojima su imali ugovorene obaveze o isporuci koje nisu mogli da ispoštuju.
Čedomir Savković