Proizvođačke cene cene žitarica u martu bile su za 70 odsto, a cene pšenice za 65 odsto veće u odnosu na prošlu godinu, saopštio je Savezni zavod za statistiku u Nemačkoj (Distatis).
Kako se podseća, to predstavlja najveće poskupljenje žitarica od 2011. godine.
Pored rasta cene pšenica u martu 2022. godine za 65,3 odsto u odnosu na prethodnu godinu, cene ječma, raži i ovsa porasle su za 65 odsto, a kukuruza za 37 odsto.
Dodaje se da rat u Ukrajini utiče na globalnu ponudu žitarica i njihove cene.
Destatis navodi i kako su cene žitarica koje se uvoze u tu zemlji, u martu 2022. godine porasle za 53 odsto na godišnjem nivou.
Veća promena u ceni žitarica, kako se naglašava, poslednji put je zabeležena u maju 2011. godine i tada je bila za 75 odsto veća u odnosu na maj 2010. godine.
Od danas zabranjen izvoz žitarica, brašna i ulja
Nedimović: Imamo dovoljno pšenice, i za nas i za izvozNapominje se da trenutna poskupljenja utiču na cenu svih vrsta žitarica.
Podseća se da su cene uvezenog žita znatno porasle već pre rata u Ukrajini, odnosno svakog meseca su bile dvocifrene još od januara prošle godine.
Kako se dodaje, Nemačka je uvezla nešto više od 11,4 miliona tona žitarica 2021. godine, od čega je samo dva odsto došlo iz Ukrajine i Rusije.
Srbija je pre dva meseca uvela zabranu izvoza žitarica, brašna i ulja, kasnije je povećala kvote za izvoz prenice i brašna.
Ove nedelje ponovo je dozvoljen slobodan izvoz brašna iz Srbije, bez ikakvih ograničenja.
„Zabrana izvoza žitarica ugrožava egzistenciju poljoprivrednika“
Poljoprivrednici se žale: Zabrana izvoza žitarica otežala finansiranje setve