Svet

22.05.2025. 15:36

Autor: Nova ekonomija

MVM i MOL potpisali sporazum o trgovini naftom

Svet

22.05.2025. 15:36

MOL Group i MVM Group sklopile su sporazum o trgovini naftom u cilju dalje diversifikacije energetskog portfolija regiona, sa posebnim fokusom na kontinentalne zemlje, Mađarsku i Slovačku.

Kroz ovu saradnju, MOL bi mogao da poveća količinu alternativne sirove nafte prerađene u svojim rafinerijama za do 160.000 tona godišnje. Obe kompanije će transportovati sirovu naftu iz kaspijskog regiona do terminala Džejhan u Turskoj preko naftovoda Baku-Tbilisi-Džejhan (BTC), odakle će se dalje distribuirati ka tržištima MOL Group koja već nekoliko godina sarađuje sa Azeri proizvoođačem sirove nafte.

Tokom 2020. godine, kompanija je kupila udeo u naftnom polju Azeri-Čirag-Gunešli (ACG), iz kojeg je prošle godine isporučila 5 miliona barela sirove nafte za potrebe regiona. MVM Group ušla je na azerbejdžansko tržište kao investitor 2024. godine, kupovinom 5% udela u sporazumu o podeli proizvodnje za gasno-kondenzatno (sirova nafta) polje Šah Deniz (Shah Deniz).

U cilju dodatne diversifikacije energetskog snabdevanja regiona, MOL kupuje prosečno 100.000 barela sirove nafte mesečno sa dubokovodnog gasnog polja Šah Deniz u Azerbejdžanu. Komercijalna saradnja između MOL-a i MVM-a predstavlja godišnji obim koji je otprilike ekvivalent dve pošiljke tankera azerbejdžanske sirove nafte za region – pored jedne pošiljke mesečno koju je MOL već uvozio. 

„MVM Group je u poslednjem periodu preduzela više koraka kako bi diversifikovala snabdevanje prirodnim gasom u Mađarskoj i regionu. Udeo MVM-a u polju Šah Deniz nije samo dobra finansijska investicija, već i indirektno podržava energetsko snabdevanje regiona, jer deo sirove nafte proizvedene tamo stiže do centralne Evrope. Partnerstvo između MVM-a i MOL-a predstavlja primer međusobno korisnog logističkog dogovora između dve najveće energetske kompanije u Mađarskoj.“ izjavila je Réka Martini, direktorka za strategiju i transakcije u MVM Group.

MOL je već godinama posvećen diversifikaciji energetskog portfolija regiona. Čak i pre 2022. godine, kompanija je investirala 170 miliona dolara u razvoj Jadranskog naftovoda i prateće infrastrukture kako bi ojačala energetsku sigurnost regiona obezbeđujući najmanje dve održive rute snabdevanja. Od tada je MOL testirao 14 različitih tipova alternativne sirove nafte i nastavlja da radi na povećanju tehnološke fleksibilnosti svojih rafinerija.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.