Srbija

01.12.2015. 14:35

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Vuletić: Ako ne bude ruskog, gas možemo da nabavimo iz Norveške

Srbija

01.12.2015. 14:35

Srbija neće imati problema sa snabdevanjem gasa tokom zime, jer se očekuje postizanje dogovora Gasproma sa EU i Ukrajinom, kaže Vojislav Vuletić.
Predsednik Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić je rekao da bi naša zemlja mogla u slučaju najgoreg scenarija, ako dođe do potpune obustave ruskog gasa za Evropu, mogla taj energent da nabavi, na primer, iz Norveške i rezervi drugih evropskih zemalja.
„Trenutna situacija oko isporuke gasa je zakomplikovana, jer je Gasprom rekao da neće da isporuči Ukrajini količine gasa za koje je ona računala da će da dobije. Razlog je što je ugovor između EU, Ukrajine i Gasproma koji je potpisan pre dve godine istekao, a kojim je sva isporuka gasa Ukrajini bila avansno plaćena“, kazao je Vuletić.
Taj ekspert za energetiku navodi da je Gaprom isporučio sve što je bilo plaćeno i da sada očekuje da se isto tako uplati unapred za novi period. 
Ruski gasni gigant Gasprom obustavio je isporuke gasa Ukrajini, jer Kijev nije platio avans, saopštila je ta kompanija 25. novembra. 
Prema rečima Vuletića, obustavljen je trenutno gas za Ukrajinu, ali ne i tranzitni gas za Evropu. 
„Nadam se da će EU taj novac da uplati i da neće biti nikakvih problema i da će te količine za Ukrajinu i Evropu da budu isporučene. Postoji bojazan da eventualno jedan mali deo (tranzitnog) gasa Ukrajina zadrži za sebe iako nije platila“, objašnjava Vuletić. 
On, ipak, ne očekuje da će se to desiti zato što ogromne količine gasa koje su ugovorene između Gasproma i Evrope idu preko Ukrajine. 
Ukoliko bi se to ipak desilo, problem bi mogao da se reši uz pomoć podzemnih skladišta, rekao je Vuletić dodajući da Srbija ima podzemno skladište gasa Banatski dvor koje bi moglo da nadoknadi smanjene količine gasa. 
„Banatski dvor je postrojenje koje vrši isporuku gasa u vreme kada su veoma niske temeprature, na primer, ispod minus pet odnosno kada je vršna potrošnja povećana, tako da se ne koristi za redovnu potrošnju već samo kao dopuna“, kaže Vuletić. 
„Banatski dvor mi nikada ne ispraznimo do kraja, kao i što se skladišta u drugim zemljama nikada ne isprazne do kraja, i uvek postoji rezerva. Tako da bi mogli da dobijemo potrebne količine, s obzirom da nismo veliki potrošač“, istakao je Vuletić. 
On je precizirao da je proizvodnja gasa iz Banatskog dvora oko 4,5 miliona kubnih metara dnevno, dok je nama potrebno u zimskom periodu 10 do 11 miliona kubika, tako da Banatski dvor može da podmiri oko 40 odsto. 
U tom slučaju bi gas morali da dajemo samo toplanama za grejanje građana, proizvodnju hrane i lekova, bolnice, obdaništa i slično, dok bi industrija teško mogla nešto da uradi, naveo je Vuletić. 
„Svi zaboravaljaju da prirodni gas nije jedno gorivo i energent koji se troši u industriji. Svako industrijsko postrojenje uvek ima osnovno gorivo, ako je to gas – rezervno je mazut. Napune se rezervoari mazutom i nema nikakvih problema. I da nema nijednog kubika gasa moglo bi mazutom da se pokrije sve ono što je potrebno u Srbiji“, zaključio je Vuletić. 
Ministar energetike Aleksandar Antić izjavio je ranije da nema bilo kakve najave Gasproma da postoje neki problemi u snabdevanju Srbije gasom dodajući da država ima dobro razradjene planove i korake za svaki mogući scenario.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.