Ministarstvo privrede saopštilo je da će, suprotno napisima u medijima, tokom ove i sledeće godine biti likvidirana preduzeća koja su godinama proizvodila gubitke, dok će, kako se navodi, ostala privredna društva odahnuti i skinuti sa leđa teret gubitaša koje su sponzorisale firme koje su pravile dobitke.
Kada bude bio završen proces privatizacije preduzeća koja su bila pod „zaštitom“ desetak godina, privredni portfolio će biti čistiji i zbirni rezultati privrede će biti znatno bolji, napominje se u saopštenju izdatom povodom izjava za medije Saveza računovođa Srbije i, kako tvrde, neutemeljenih medijskih interpretacija.
Ministarstvo je ukazalo da je privreda Srbije u 2014. iskazala neto gubitak, pre svega, zbog negativnih kursnih razlika, promene računovodstvene metodologije, ali i zbog uticaja poplava na BDP.
U lošim rezultatima, kako se navodi, prednjače preduzeća u restrukturiranju čiji su gubici veći od 70 milijardi dinara i čiji problem nijedna od prethodnih Vlada nije ni pokušala da reši, ukazujući da će nakon privatizacije „zaštićenih“ preduzeća rezultati privrede biti znatno bolji.
Ministarstvo je napomenulo da je u 2014. godini, primenom novog Zakona o računovodstvu koji je donesen sredinom 2013.godine, kao i pravilnika koje Zakon određuje, privreda dobila obavezu da prikaže kao finansijske rashode ranije istorijske kursne razlike koje nije prikazivala poslednjih pet godina, jer im je podzakonskim rešenjima to bilo dozvoljeno.
Drugim rečima, u ovogodišnjim negativnim kursnim razlikama privrede sabrane su i negativne kursne razlike koje su firme „sakrivale“ poslednjih godina, zbog prikazivanja boljih bilansa, navodi se u saopštenju.
Iz tog razloga, ovogodišnji finansijski rezultati privrede Srbije ne prikazuju realno stanje, kao što i nisu uporedivi sa bilansima od prošle godine, zbog promene metodologije računovodstva.
Finansijski bilansi za 2015. će biti mnogo realniji, a oni za 2016. i 2017. oslobođeni hroničnih gubitaša koji kvare opštu sliku.
Ono što pokazuju finansijski izveštaji jesu dobri rezultati privrede u oblasti poslovnih prihoda i loši na polju finansijskih prihoda i rashoda.
Uzroci leže u nedostupnosti jeftinih i dugoročnih izvora finansiranja i mnogo jače privrede od Srbije ne bi podnele kamate, ročnost i uslove zaduživanja koje je privreda Srbije u poslednjoj deceniji imala, ističe se u saospstenju.
Stoga je, kako se navodi, jedan od najvažnijih poslova Vlade i Ministarstva privrede, naglašen u Strategiji MSPP i konkurentnosti, unapređenje pristupa izvorima finansiranja.
E bas su nasli za kada. Kad korona bude u punom jeku