Srbija

16.01.2025. 13:38

Autor: Aleksandra Nenadović

Vlada usvojila subvencionisane kredite za mlade do 100.000 evra: Koji su propisani uslovi?

Foto: Nova ekonomija

Srbija

16.01.2025. 13:38

Na današnjoj sednici Vlada Srbije usvojila je odluku o dodeljivanju subvencionisanih kredita za mlade, koji su potpuno „iznenada“ najavljeni od predsednika Aleksndra Vučića pre samo tri nedelje.

Vlada Srbije je usvojila Predlog zakona o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate kao mera podrške mladima u kupovini prve stambene nepokretnosti, koji se odnosi na državljane Srbije od navršenih 20 do navršenih 35 godina u trenutku podnošenja zahteva za kredit, a kojima država omogućava kupovinu prve nepokretnosti sa samo jedan odsto učešća.

Kako se navodi u saopštenju, za ovaj kredit mogu da apliciraju zaposleni na neodređeno vreme, poljoprivrednici, obveznici poreza na prihode od samostalne delatnosti i samostalni umetnici, dok su zaposleni na određeno vreme dužni da na zahtev obezbede jemstvo člana porodice. Kada je reč o nezaposlenima, oni su dužni da obezbede solidarno jemstvo kreditno sposobnog člana porodice.

Maksimalna vrednost kredita koji može da se podigne je 100.000 evra, a ne postoji ograničenje kada je reč o ceni nepokretnosti ni o ceni kvadrata, po gradovima, navodi se u saopštenju.

Obaveze banaka su da klijentima za nepokretnosti do 100.000 evra ponude učešće od jedan odsto i grejs period od godinu dana, ali svaki klijent ima pravo da poveća svoje učešće i da ne koristi grejs period, kao i da prevremeno otplati kredit bez naknade, delimično i u celosti.

Ovim zakonskim rešenjima predviđen je grejs period od godinu dana sa fiksnom kamatnom stopom od 3,5 odsto, subvencija države je dva odsto, kamatna stopa za korisnika 1,5 odsto. Od druge do šeste godine fiksna kamatna stopa je 3,5 odsto, subvencija države dva odsto, a kamatna stopa za korisnika 1,5 odsto. Nakon šeste godine kamatna stopa je varijabilna tromesečni ili šestomesečni Euribor plus dva odsto, navode iz Vlade Srbije.

Nova Ekonomija je izvestila da su banke načelno prihvatile da ove kredite uvrste u ponudu, ali ostaje nejasno gde će već ionako preopterećen budžet Srbije uspeti da isplati obaveze, s obzirom da je nedavno u dogovoru sa sindikatima prosvete dogovoreno povećanje njihovih plata. Takođe, jedan deo radnika Elektroprivrede Srbije je u štrajku i zahteva bolje zarade i položaj, dok su poljoprivrednici zajedno sa EPS-om dali svoju podršku studentima u blokadi, jer i njima država godinama unazad duguje novac.

Period otplate ovog kredita je do 40 godina, a najviše do 70. godine života, dok je garancija države 40 odsto do desete godine otplate kredita.

Vlada je i precizirala koje nekretnine  mogu da se kreditiraju. Novcem od ovog kredita mogu da se kupe kuća, stan i delovi stambene zgrade koji su namenjeni stanovanju, garaža ili garažno mesto, ukoliko je zajedno sa stanom, kao i zemljište sa građevinskom dozvolom za izgradnju kuće, ali isključivo uknjiženi objekti, bilo da su u starogradnji ili novogradnji. Predmet kupovine mogu da budu i objekti u izgradnji kod kojih banka ili Republika Srbija finansira izgradnju, u okviru projektnog finansiranja te banke, u okviru projektnog finansiranja druge banke (ukoliko je objekat završen više od 60 odsto), gde je Građevinska direkcija Srbije nosilac građevinske dozvole ili u okviru mera podrške države određenim kategorijama fizičkih lica.

Mnogi analitičari su uvođenje jeftinih kredita ocenili kao potencijalni „mito“ upravo za studente koji trenutno blokiraju fakultete u pokušaju da pozovu državu i lokalne političare na odgovornost. Sitemska korupcija u Srbiji je u novembru, prema navodima studenata, ubila 15 osoba na železničkoj stanici u Novom Sadu, nakon što je objekat otvoren kao rekonstruisan. Ekonomisti takođe naglašavaju da budžet Srbije ne može da namiri sve nakadno obećane troškove, jer novca nema.

Studenti su odbacili najavljene kredite te poručili da ostaju pri zahtevima koji se odnose na privođenje krivaca pravdi.

Odakle pare za stanove za mlade, kada se za EXPO zahvata i iz drugih budžeta

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.