Ruska državna kompanija Gazprom planira da od sutra dodatno smanji isporuke gasa kroz Severni tok 1 ka Nemačkoj.
Dotok gasa je već sada na 40 odsto kapaciteta, a od srede će biti dodatno prepolovljen, pa će iznositi nekih 33 miliona kubika dnevno, najavljeno je iz te kompanije.
Manje isporuke Gazprom pravda remontom još jedne gasne turbine proizvedene od strane Simensa, vidi se u objavi na Tviter nalogu Gazproma. Iz Evropske unije, sa druge strane, optužuju Rusiju da pribegava energetskim ucenama.
Rusija je godinama bila najveći dobavljač prirodnog gasa za Evropu, ali je tokom juna ruska državna firma Gazprom krenula da smanjuje isporuke za više zemalja članica pravdajući to tehničkim problemima koji su nastali kao posledica ekonomskih sankcija uvedenih Rusiji.
Gazprom je u junu naveo su neke turbine Severnog toka, koje je proizvela podružnica kompanije Siemens, ušle u proces redovnog održavanja i popravki u Montrealu u Kanadi, ali da nisu mogle da budu vraćene u Rusiju zbog kanadskih sankcija Gaspromu.
Gasprom objavio da je u nedelju, 24. jula, dostignut novi istrorijski maksimum dnevnog obima izvoza gasa u Kinu kroz gasovod Snaga Sibira. „Isporuke gasa ovog jula redovno premašuju ugovorene dnevne količine“, navela je kompanija.
Rusi srezali isporuke gasa: Kakva zima čeka Evropu?
Države Evropske uniije su danas postigle politički dogovor da tokom zime smanje potražnju za prirednim gasom za 15 odsto ( na „dobrovoljnoj bazi“), navodi se na sajtu Saveta Evropske unije.
Uredba Saveta EU takođe predviđa mogućnost proglašenja „uzbune“ kada se radi o sigurnosti snabdevanja energentima, i u tom bi slučaju bi smanjenje gasa postalo obavezno za države članice.
Države članice pristale su da smanje svoju potražnju za gasom za 15 odsto u poređenju sa prosečnom potrošnjom u proteklih pet godina, između 1. avgusta 2022. i 31. marta 2023, koristeći mere po sopstvenom izboru.
Smanjenje gasa i mera proglašenja „uzbune“ predložene su kako bi se osigurala energetska budućnost ovog bloka, ugroženu sankcijama koje je EU uvela Rusiji, nakon što je poćeo rat u Ukrajini.
EU planira da smanji potrošnju gasa tokom zime za 15 odsto
Ipak, precizirana su i određena izuzeća i mogućnost nekih država da odstupe od zadatog „dobrovoljnog“ cilja smanjenja potrošnje gasa.
Zemlje članice koje nisu povezane sa gasnim mrežama drugih zemalja članica su izuzete od obaveze smanjenja gasa, jer ne bi mogle da oslobode značajne količine gasa iz cevovoda u korist drugih zemalja članica.
Takođe, izuzete su i zemlje čije električne mreže nisu sinhronizovane sa evropskim elektroenergetskim sistemom i posebno su zavisne od gasa za proizvodnju struje.
Evropska žeđ za gasom napravila problem zemljama u razvoju