Sve račune za struju, pa i one koji stižu na adrese domaćinstava koja su prozjumeri (istovremeno i kupci i proizvođači struje) izdaju se po zakonu, navodi Elektroprivreda Srbija (EPS) u pisanom odgovoru Novoj ekonomiji.
„Elektroprivreda Srbije (EPS) isporučuje kupcima-proizvođačima ispravne račune u kojima su dosledno poštovane zakonske odredbe, propisi i metodologije za obračun svih stavki“, piše kratko u odgovoru na nekoliko postavljenih pitanja.
Na računima u prozjumerskim domaćinstvima nalazi se obračun razlike između utrošene i proizvedene struje, kao i na naplatu naknade za obradu pristupa distributivnom sistemu koja je u julu iznosila 617,73 dinara.
Ipak, prozjumeri u Srbiji tvrde da država ne poštuje uredbu o obračunu utrošene i proizvedene struje. Na to je za ukazao i Nenad Maričić iz Rume, čije je domaćinstvo ugradilo solarne panele i odlučilo da postane prozjumersko i koji je govorio za Novu ekonomiju.
EPS nije odgovorio na pitanja našeg portala u vezi sa ovim navodima.
Kako podseća, uredba predviđa da se PDV i sve akcize obračunavaju samo na utrošenu električnu energiju.
„Utrošena električna energija je razlika onoga što smo mi proizveli (isporučena električna energija) i onoga što smo preuzeli od EPS-a. Da je to tako obračunato u računu, ovo uopšte ne bi bio problem i štaviše bila bi super priča, mnogi ljudi od toga ne bi odustali“.
Prema njegovim rečima, mnogi su dolazili da vide kakav je prozjumerski račun i na kraju su odustajali od te priče.
Foto: Screenshot/Član uredbe koji se ne poštuje, kako tvrde prozjumeri
Maričić je, takođe, ukazao na činjenicu da se prozjumerima naplaćuje naknada za obradu pristupa distributivnom sistemu, o čemu prethodno nisu bili obavešteni.
Iz računa za struju koji stiže na adrese prozjumera, vidi se da oni, poput ostalih potrošača, plaćaju naknadu za obnovljive izvore energije, iako i sami proizvode struju iz takvih izvora.
Foto: Screenshot/Račun za struju koji stiže prozjumerima
Prozjumerima sleduju i subvencije za ugradnju solarnih panela. Kako se ispostavilo, problema ima i na tom polju, jer odobreni podsticaji nisu dovoljni da bi se investicija isplatila u dogledno vreme.
Subvencije u opštinama funkcionišu tako što država, odnosno opština, propiše cenu po kilovatu instalisanih panela, objasnio nam je Maričić.
Njegovo domaćinstvo nije uzelo subvencije kada je ugrađivalo solarne panele, jer ih u tom trenutku nije ni bilo.
Kako dodaje, državna subvencija je 50 odsto na cenu od 70.000, odnosno 35.000 dinara po kilovatu.
„To je neka njihova formirana cena sa PDV-om, odakle im ta cena ja stvarno ne znam. Ona konkretno u našoj opštini iznosi 70.000, a trenutna tržišna cena je 120.000 dinara“, kaže sagovornik Nove ekonomije.
Maričić kaže da, ako se uzmu državne subvencije koje u realnosti iznose 30 odsto, za isplativost investicije opet treba oko 15 godina. S obzirom na trenutne cene solarnih panela, takva investicija se isplati samo domaćinstvima koja redovno idu u crvenu zonu.
„Međutim, to onda nije prosečno domaćinstvo. U prosečnim domaćinstvima, gde je potrošnja oko 500 kilovata mesečno, to se ne isplati“, dodaje Maričić.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Komentar(1)
zašto prozjumeri ne budu nagradjeni za ekološku proizvodnju nego budu kažnjeni što se vidi u obračunima (računima za struju)dok u mnogim zemljama u okruženju se isplaćuje višak lično sam ja imao više proizveo u2023ećoj godini2200kw i to su mi otpisali 1. aprila umesto da nas nagrade i isplate određenu sumu po nekoj ceni koju isplaćuju zemlje u okruženju.pitanje:Kad će se ovoj otimačini stati na kraj i nas koji smo proizvodili višak budemo nagrađeni
Ministarstvo poljoprivrede usvojilo je žalbe i ukinulo rešenja o pasivizaciji seoskih domaćinstava Predraga Veljkovića, Zlatka Kokanovića i Đoke Ćurčića, a predmeti su vraćeni prvostepenom organu na ponovni ...
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić najavio je da će javni prevoz u Beogradu od 1. januara 2025. godine biti besplatan za sve, prenosi N1.„Od 1. januara 2025. godine sav javni prevoz u Beogradu biće ...
Japanski proizvođači automobila Nisan i Honda potvrdili su danas da razmatraju mogućnosti bliske saradnje, ali su demantovali da ti pregovori uključuju i spajanje u jedinstvenu kompaniju.Ranije danas nei...
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) podneo je inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti odluke kojom su zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane u Beogradu izgubile sta...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
zašto prozjumeri ne budu nagradjeni za ekološku proizvodnju nego budu kažnjeni što se vidi u obračunima (računima za struju)dok u mnogim zemljama u okruženju se isplaćuje višak lično sam ja imao više proizveo u2023ećoj godini2200kw i to su mi otpisali 1. aprila umesto da nas nagrade i isplate određenu sumu po nekoj ceni koju isplaćuju zemlje u okruženju.pitanje:Kad će se ovoj otimačini stati na kraj i nas koji smo proizvodili višak budemo nagrađeni