Leto 2022. godine je najtoplije u istoriji merenja u Evropi, saopštila Evropska služba za klimatske promene, Kopernikus. Obeležile su ga visoke temperature, suša i požari širom Evrope.
Srednja temperatura na kontinentu je od juna do avgusta bila za 1,34 °C viša u odnosu na prosek u periodu od 1991. do 2020. godine, preneo je portal Klima 101
Tako je ovogodišnja letnja sezona na listi najtoplijih prestigla prethodno prvoplasiranu 2021, i to za 0,4 °C.
Pored toga, kako se dodaje, avgust 2022. je najtopliji avgust od 1979.
„Snažni naleti toplotnih talasa širom Evrope u kombinaciji sa neuobičajeno sušnim uslovima doveli su do ekstremnog leta po pitanju temperature, suše i požara u mnogim delovima što se odrazilo na društvo i prirodu na različite načine”, izjavila je naučnica Freja Vamborg.
Podaci Kopernikusa pokazuju da Evropa nije zabeležila samo rekordne avgustovske temperature, već i letnje iako je prošlogodišnji rekord star samo godinu dana.
Mnoge evropske meteorološke stanice su tokom prethodna tri meseca izmerile nove najviše temperature, a živa u termometru je po prvi put prešla četrdeseti podeljak u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Nepovoljna hidrološka slika
Evropska unija ranije je ukazala na to da bi suša sa kojom se kontinent suočava mogla da bude najgora u poslednjih 500 godina. Trenutno se skoro dve trećine teritorije bori sa sušnim uslovima.
Vrućine i manjak padavina već se negativno odražavaju na energetiku i poljoprivredu, a takođe potpomažu i nastanak požara.
Ove godine vatrene stihije u EU i Ujedinjenom Kraljevstvu oslobodile su rekordne količine ugljenika, pokazuju satelitski podaci.
Prema podacima Svetske meteorološke organizacije, najtoplijih sedam godina na globalnom nivou desile su se nakon 2015, prva tri mesta zauzimaju 2016, 2019. i 2020. godina.
U zavisnosti od vremenskih prilika tokom ostatka godine, 2022. bi mogla da završi između drugog i osmog mesta na listi najtoplijih godina na našoj planeti.