Evropska unija predložila je osmu seriju sankcija Rusiji zbog njene invazije u Ukrajini. Nove mere trebalo bi da uključe stroža ograničenja u trgovini, proširenje crnih lista i ograničenu cenu nafte.
Predlog će biti upućen svim članicama EU kako bi paket mera bio usvojen.
Kako prenosi Rojters, to može potrajati iako je Rusija prošle nedelje proglasila delimičnu mobilizaciju zbog situacije na ukrajinskom ratištu.
Pored toga, zvanična Moskva je najavila aneksiju okupiranih delova Ukrajine.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je kako EU ne prihvata referendume koje je u okupiranim oblastima Ukrajine organizovala Rusija.
Grupa sedam visokorazvijenih zemalja, koju čine i EU članice Italija, Francuska i Nemačka, već je postigla dogovor o uvođenju ograničene cene za rusku naftu.
Ukrajinsko rukovodstvo je nedavno pozvalo EU da smanji priliv novca koji Rusija dobija od prodaje fosilnih goriva.
EU je ranije donela odluku o prestanku uvoza ruske nafte pre kraja 2022. godine.
Nove predložene sankcije, kako se ocenjuje, ne podrazumevaju teže mere protiv Rusije niti zabranu trgovine ruskim dijamantima, što su ranije tražile Poljska, tri baltičke zemlje i Irska.
Ocenjuje se da bi ograničenje cene za rusku naftu moglo da naiđe otpor u Mađarskoj, čiji predsednik vlade, Viktor Orban neguje bliske veze sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Orban je bio glasan kritičar ekonomskih ograničenja koja EU uvodi Rusiji.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozef Borel rekao je da će EU staviti na crnu listu više ljudi koji su zaposleni u ruskom odbrambenom sektoru, kao i ruske predstanvike koji organizuju glasanje u okupiranim delovima Ukrajine.
Fon der Lajen je dodala da bi nova zabrana uvoza koštala Rusiju sedam milijardi evra, kao i da će EU proširiti listu ruske robe čiji je uvoz zabranjen.
Prema tom predlogu, evropskim kompanijama bi bilo zabranjeno da pružaju određene usluge Rusiji, dok bi građanima EU bilo zabranjeno da sede u upravnim odborima ruskih državnih kompanija.