Britanska funta je, nakon istorijskog pada, porasla na najviši nivo u prethodne dve nedelje, na nešto iznad 1,14 američkih dolara, piše BBC.
Britanska Vlada je prošle nedelje najavila ekonomski plan, koji uključuje smanjenje poreza. Plan je izazvao nemire na tržištu, što je dovelo do toga da funta prošle nedelje padne na najniži nivo ikad (1,03 funte za američki dolar).
Do rasta funte sada je došlo jer je britanski ministar finansija Kvasi Kvarteng (Kwasi Kwarteng) pokušao da umiri investitore obaćevajući im da će izneti detalje o planu za smanjenje duga.
Nakon reakcije dela poslanika, Kvarteng je u ponedeljak napravio dva dramatična zaokreta – prvo je izjavio da neće ukinuti najvišu stopu poreza za najbogatije, a zatim je kasnije pristao da iznese svoj plan za smanjenje duga.
Uzrok za nepovoljnu reakciju tržišta delimično je i zbog toga što nije postojala nezavisna procena o posledicama plana.
Kancelarija za budžetsku odgovornost je ponudila procenu, ali je Vlada to obila.
Nakon najave ovog „mini-budžeta“, funta je pala na rekordno nizak nivo prošle nedelje, troškovi državnog zaduživanja su porasli i Banka Engleske je bila primorana da se uključi i preduzme hitne mere nakon što su dramatična kretanja na tržištu dovela neke penzione fondove u opasnost od kolapsa.
Pad vrednosti funte povećava cenu dobara i usluga koje se uvoze u Britaniju iz inostrastva.
Ako je funta slaba u odnosu na dolar ili evro, kompanije u Velikoj Britaniji više košta da kupe hranu, sirovine ili delove.