Svet

02.04.2016. 07:50

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Bankari predlažu da svaki građanin Evrozone dobije po 1.300 evra

Svet

02.04.2016. 07:50

Evropska centralna banka (ECB) bi svakom građaninu Evrozone mogla isplatiti po 1.300 evra, ako se ne pronađe drugi način za podsticanje inflacije.

To smatraju stručnjaci švedske Nordea banke.

ECB bi, prema računici Nordea banke, mogla priuštiti gubitak od 444 milijarde evra, što bi odgovaralo isplati od po 1.300 evra svakom građaninu Evrozone.

Procena se temelji na kapitalu koji nacionalne vlade uplaćuju centralnim bankama Evrozone i na profitu koji banke generišu držeći aktive poput zlata, prenosi agencija Rojters.

ECB se ogradila od ideje o isplati gotovine, poznatijoj kao „novac iz helikoptera“, nakon što je glavni ekonomista te institucije kazao da, teorijski gledano, ta opcija nije isključena.

Ta institucija već troši više milijardi evra u okviru programa kvantitativnog labavljenja za stimulisanje rasta ekonomije i podizanje inflacije.

„O konceptu ‘novca iz helikoptera’, u okviru kog bi Evropska centralna banka (ECB) štampala i direktno delila novac građanima evrozone, trenutno se ne raspravlja unutar upravnog saveta ECB-a“, izjavio je pre dva dana član izvršnog odbora te institucije Benoa Ker, dodajući da je mišljenja da se time ne bi postigao željeni efekat, ako ne bi došlo do uspostavljanja određenog mehanizma podele rizika sa vladama.

Prema najjednostavnijoj verziji te mere, centralne banke bi finansirale podsticajne programe vlada. Međutim, budući da statut ECB-a to ne dopušta, ta institucija bi, prema mišljenju Nordee, trebalo da razmotri direktnu isplatu gotovine građanima 19-člane Evrozone.

„Pre samo nekoliko godina, program otkupa vladinih obveznica je za ECB delovao kao nešto nemoguće“, izjavio je jedan od analitičara Nordee Jan von Gerih, dodajući da centralne banke moraju isprobati nešto novo.

Potrošačke cene u Evrozoni nastavile su u martu da padaju, prema juče objavljenim podacima, podseća Rojters.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.