Novi predlog za oporezivanje frilensera stvara nove razlike u oporezivanju prihoda, smatra Fisklani savet. Pored toga, dodatno se usložnjava sistem koji je već „dovoljno kompleksan i razuđen“.
Tu se pre svega misli na prihode koji se ostvaruju iz radnog odnosa, prihode od autorskih honorara, privremenih i povremenih ugovora.
Prema mišljenju stručnjaka Fiskalnog saveta, veliki broj poreskih izuzeća i olakšica dodatno podriva princip ujednačenog tretmana svih poreskih obveznika
Prvi model oporezivanja frilensera, odnosno radnika na internetu, koji je predložila Vlada Srbije, kako se podseća, pogodniji je za ljude čija su prosečna mesečna primanja u određenom kvartalu niža od minimalne zarade.
Drugi model pogodniji je za one čija su primanja iznad minimalne zarade.
Kako se ocenjuje, oba predložena modela osetno odstupaju od sistema oporezivanja zarada zaposlenih lica.
„U nekoliko navrata već smo upozoravali da odobravanje selektivnih poreskih olakšica i privilegija nije u skladu sa dobrom poreskom praksom i principom ravnomernog tretmana svih obveznika i ekonomskih aktivnosti“, dodaje se u analizi.
Učestalo ad-hok (ad-hoc, u određenu svrhu) uvođenje poreskih olakšica i izuzeća u znatnoj meri je, kako se napominje, urušilo celovitost i integritet poreskog sistema.
To ima negativne implikacije na nivo poreskog morala u društvu, izrišito kažu u Fiskalnom savetu:
„Još jednom ističemo da je neophodno prekinuti sa višegodišnjom praksom izolovanih izmena poreskih zakona i sistemski pristupiti reformisanju poreza na dohodak građana“.
Rešenje za oporezivanje frilenseraFoto: Screenshot
PORESKE OLAKŠICE ZA ZAPOŠLJAVANJE
Vlada Srbije odlučila je da produži poreske olakšice za zapošljavanje novih radnika i u 2023. godini, kao i da uvede režim samooporezivanja za godišnji porez na dohodak.
Kod zapošljavanja to podrazumeva povraćaj dela plaćenih poreza i doprinosa u rasponu od 65 odsto do 75 odsto, u zavisnosti od broja novozaposlenih ljudi u nekoj firmi.
„Mera je prvi put definisana 2014. godine i od tada se produžava. Zvanični budžetski dokumenti, ne sadrže podatke o ukupnim poreskim rashodima, iznosu sredstava koje republički budžet nije ostvario usled različitih poreskih olakšica i privilegija“, naglašava Fiskalni savet.
Ta institucija smatra da bi te podatke trebalo sistematično i transparentno objavljivati, kako bi se unapredio budžetski proces i javna debata.
„Pored toga, uvođenje godišnjeg poreza na dohodak u režim samooporezivanja
ima za cilj smanjenje suvišnog administriranja i troškova za obveznike i poresku
administraciju, kao i da omogući bolju alokaciju zaposlenih ka ključnim polovima i aktivnostima, što snažno podržavamo“, dodaje se u tekstu.
ŠTA JE PREDLOŽENO ZA FRILENSERE?
Kako se podseća, novim rešenjem se modifikuje obračunavanje poreza i doprinosa na prihode od autorskih i srodnih prava (i ugovorene naknade) za koje se porez plaća samooporezivanjem.
Jedna od većih novina, kako se podseća je uvođenje novih pravila za oporezivanje fizičkih lica koji ostvaruju prihode od autorskih i srodnih prava, kao i prihode po osnovu ugovorene naknade.
To bi trebalo da se obavlja u takozvanom režimu samooporezivanja, za plaćanje poreza na dohodak ostavlja se mogućnost izbora jednog od dva predložena rešenja.
Kako se dodaje, predlaže se mogućnost izbora alternativnih načina priznavanja normiranih troškova, odnosno utvrđivanja osnovce za plaćanje poreza na dohodak.
Prvi model podrazumeva da su normirani troškovi od 96.000 dinara kvartalno (32.000 dinara mesečno) i stopa poreza od 20 odsto.
Drugi model: normirani troškovi u iznosu od 57.900 dinara (19.300 dinara mesečno) uvećanih za 34 odsto bruto ostvarenog prihoda i stopa poreza je 10 odsto.
Porez se plaća kvartalno i za svaki poreski period može da se odabere jedna od mogućnosti, nezavisno od prethodnog modela.
Pored toga, izbor modela oporezivanja utiče i na sistem plaćanja doprinosa za PIO.
Ukoliko se neko opredeli za prvi model osnovica za doprinose je ista kao i za porez, dok u drugom slučaju osnovica je najmanje trostruki iznos najniže mesečne osnovice doprinosa (35 odsto prosečne zarade).
U obe varijante oporezivanja doprinosi za zdravstveno osiguranje plaćaju se najmanje na trostruki iznos mesečne osnovice doprinosa za slučaj da ove obaveze finansira država (15 odsto prosečne mesečne zarade).
Frilenseri, odnosno radnici na internetu su se pre dve godine pobunili, jer je država htela da im retroaktivno naplati porez. Kasnije je oformljena radna grupa koja je zajedno sa njihovim predstavnicima radila na zajedničkim rešenjima.
Elektroprivreda Srbije danas je isključila struju porodici Durković iz Gadžinog Hana sa sedmoro dece zbog duga od 30.000 dinara. EPS je prema navodima porodice odbio da sačeka sa isključenjem makar do ponede...
Reprezentativni prosvetni sindikati zatražili su od poslaničkih grupa u Skupštini Srbije da ulože amandmane na Predlog zakona o državnom budžetu za 2025. godinu kako bi se sproveo protokol Vlade i sindikata ...
NextSilicon, pionir u oblasti inovacija high performance computing-a (HPC), lansirao je Maverick-2, prvi inteligentni računarski akcelerator na svetu. Ova tehnologija je dizajnirana da omogući vrhunske perfo...
Ključ uspešnog poslovanja nalazi se u internet oglašavanju koje već godinama predstavlja sinonim za razvoj brenda i usluge. Ako Vaš biznis nije vidljiv na internetu, onda je vreme da izgradite svoj imidž u o...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok