Francuska vlada planira da izmeni propise za izdavanje boravišnih dozvola strancima, kako bi se nadoknadio nedostatak stručnih profesionalaca i određenim tražiocima azila omogućilo bi se da brzo dođu do radne dozvole.
Ministar unutrašnjih poslova Džerald Darmanin i ministar rada Olivije Dusopt rekli su za list Figaro da nacrt zakona koji é poslati parlamentu početkom 2023. godine ima za cilj usklađivanje potreba tržišta rada i „brige birača oko identiteta, integracije i bezbednosti“, prenosi Rojters.
Dusopt je rekao da predlog zakona odražava vladin „pragmatizam i realizam“.
Francuska reforma dolazi u vreme kada i druge evropske zemlje popuštaju imigraciona pravila kako bi se izborile sa pritiscima tržišta rada, iako je to posebno osetljiva tema u Francuskoj.
Najmanja prosečna plata u EU je u Bugarskoj
Nemački kancelar Olaf Šolc je ovog meseca rekao da bi najveća evropska ekonomija trebalo da privuče više stranih radnika i da olakša ženama i starijim ljudima da rade kako bi izbegli nedostatak radne snage i krizu penzionog sistema u godinama koje dolaze.
Španija je ove godine izmenila svoja pravila o dozvolama boravka kako bi smanjila ograničenja za rad stranih studenata i dozvolila privremene radne dozvole za preopterećene sektore, dok će Egipat obezbediti sezonske radnike koji će pomoći u ispunjavanju potreba poljoprivrednog sektora Grčke u okviru pilot šeme.
Međutim, u Britaniji, gde je Bregzit pogoršao nedostatak radne snage, premijer Riši Sunak odbio je pozive kompanija da liberalizuju imigraciju kako bi se podstakao rast.
I Ujedinjeno Kraljevstvo uvelo sankcije ljidima bliskim sa SNS
Prema francuskim planovima, nova radna dozvola za određene sektore privrede trajala bi do kraja 2026. godine i cilj bi joj bio da „reguliše“ određene grupe stranaca koji već rade u zemlji, a ne novopridošlice.
Izveštaj koji je objavila nacionalna statistička agencija INSEE u novembru među profesijama koje najviše pate od aktuelnog nedostatka ističe građevinare, pomoćne radnike, mesare i vodoinstalatere.
Nezaposlenost u Francuskoj pala je na najniži nivo u poslednjih 14 godina u trećem kvartalu, ali je i dalje premašila sedam odsto, ali su mnogi birači protiv upotrebe imigracije za popunjavanje praznina.
Prodaju kuće da odu u inostranstvo, a kad se vrate žive u još težim uslovima