Spring Studio iz Beograda pobedio je na urbanističko-arhitektonskom konkursu za idejno rešenje kompleksa memorijalnog centra žrtava takozvane „Racije u Bačkoj“, koja se desila 1942. godine.
Konkurs je početkom avgusta raspisala Fondacija „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“.
Autorski tim čine Maja Dragišić, Milan Božić, Milica Milosavljević i Divna Babović,, sa projektantskim timom u sastavu Katarina Crljenica, Aleksandar Bojanić i Tamara Koneska.
Memorijalni centar trebalo bi da se nalazi u blizini Mosta slobode i Kreativnog distrikta u Novom Sadu.
Opširnije o idejnom rešenju može da se pronađe na portalu Gradnja.rs, na sledećem LINKU.
Aktivisti: Država ne poštuje zakon na novosadskom Šodrošu
„SPORAN SPOMENIK NIJE MOGUĆE POSTAVITI“
Kako je preneo portal 021, Grad Novi Sad raskinuo je ugovor sa izvođačem radova koji je trebalo da postavi sporni spomenik „nevinim žrtvama 1944/45. godine“ na Limanu.
Kako je u odgovoru na pitanje 021.rs rekao zamenik gradonačelnika Novog Sada Igor Crnobarac, zahtev za sporazumni raskid ugovora podneo je sam izvođač.
„Izvođač radova tražio je sporazumni raskid zbog toga što nije u mogućnosti da radove okonča usled konstantnih ometanja, ugrožavanja samog gradilišta, ugrožavanja objekta i oštećenja na njemu i ugrožavanja bezbednosti radnika na gradilištu, tako da je taj ugovor raskinut“, naveo je Crnobarac.
On je dodao da sada treba sagledati naredne korake, kao i da lokalna samouprava ne odustaje od postavljanja spomenika.
Kako se podseća, spomenik je sporan jer su na njemu pronađena i imena fašista iz Drugog svetskog rata koji su učestvovali u zločinima tadašnjeg okupatora.
U međuvremenu se oglasio i Antifašistički front sa informacijom da su istoričari na listi nevinih žrtava pronašli još pet imena zločinaca.
Aktivisti inicijative „Digni gard, odbrani grad“ prošle nedelje su javno, protestom ispred skupštine, pokušali da saznaju šta se dogodilo sa peticijom sa 5.000 potpisa protiv podizanja ovog spomenika, koju su podneli 31. oktobra, ali nisu dobili odgovore.