Srbija

15.03.2023. 09:32

Nova ekonomija

Autor: Olivera Bojić

Dušan Šarković (DMV iz Niša): Vlasnici starih objekata se „vrte“ u birokratskom krugu

Foto: Nova ekonomija

Srbija

15.03.2023. 09:32

U Nacrtu o izmenama Zakona o planiranju i izgradnji potrebno je urediti upravljanje starim industrijskim objektima, odnosno „brownfield“ lokacijama, jer vlasnici takvih industrijskih prostora ne mogu realizovati planirane investicije. Tako se „vrte“ u birokratskom krugu, smatra Dušan Šarković, direktor firme DMV Industrijski kontrolni sistemi iz Niša.

Šarković je istakao problem sa kojim se suočavaju valsnici starih fabričkih prostora, na konferenciji „Vreme je za MSP“, koju su nedavno organizovali CEVES i Privredna komora Srbije.

Njegova kompanija je zakonodavcu dala predloge za unapređenje Nacrta Zakona o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji.

Pre svega, on navodi, da je u prvom predlogu izmena i dopuna Zakona o planiranu i izgradnji, u tadašnjem članu 56. bilo predviđeno da se dodaju nove odredbe koje predviđaju osnivanje Agencije za prostorno planiranje i urbanizam, u čijoj nadležnosti je bilo predviđeno da se uspostavi „vođenje registra „brownfield“ lokacija u Srbiji“.

KOJI SU USLOVI ZA MASOVNU LEGALIZACIJU OBJEKATA U SRBIJI?

„Značaj ovih lokacija za lokalni ekonomski razvoj prepoznat je i u Startegiji održivog urbanog razvoja. Ako se u novom Nacrtu zakona odustaje od formiranja Agencije za prostorno planranje i urbanizam, u strategiji je navedeno da se u informacionom sistemu Razvojne Agencije nalazi lista ovih lokacija tako da se u nadležnost ovih lokacija može staviti i vođenje registra „brownfield“ lokacija“, predlaže Šarković. Ukoliko se ne prihvati ovaj predlog, on predlaže da onda u nadležnosti Ministarstva ili lokalnih samouprava bude vođenje registra „brownfield“ lokacija na njihovoj teritoriji. Takođe, predlaže da se za izvođenje radova na dogradnji ili izgradnji na toj lokaciji ne zahteva podobno pravo – pravo svojine na zemljištu te da je moguća saglasnot i ostalih sukorisnika. I ako se radi o rekonstrukciji objekta, a vlasnik nema upisano pravo korišćenja na zemljištu, da se kao dokaz o vlasništvu koristi prvi ugovor o kupoprodaji objekta, predlaže vlasnik ovog niškog preduzeća.

„Naša kompanija poseduje velike objekte na više „brownfield“ lokacija i svakodnevno se suočavamo sa brojnim problemima koji dovode do nemogućnosti realizacije planiranih investicija i dobijanja grđevinskih dozvola u redovnom postupku a čime se dodatno pospešuje nelegalna gradnja“, kaže on.

Prema njegovoj oceni, taj problem imaju svi vlasnici takvih objekata koji se nalaze u jednom zatvorenom i bezizlaznom pravnom i biroktratskom krugu.

„Tokom ranijih stečajnih postupaka u kojem su prodavani pojedinačni objekti nisu urađene promene u Republičkom Geodetskom Zavodu (RGZ) jer RGZ ne radi redovno potrebne upise. Na takvim lokacijama je na zemljištu upisano pravo korišćenja i postoji veliki broj objekata različitih vlasnika sa ili bez upisanog prava na zemljištu što onemogućava konverziju a time i dobijanje građevinske dozvole za dogradnju ili izgradnju“, navodi on.

Nova planska praksa: Izmena Zakona o planiranju i izgradnji imaće štetne posledice

Ove lokacije redovno imaju problem sa priključkom za struju jer stečajni upravnici prvo isključe objekat sa mreže i u toku stečajnog postupka, kako on kaže, prodaju ga bez struje i pošto su to često stari objekti, za koje ne postoje u arhivama upotrebne dozvole, onda ni nakon kupovine na tim objektima nije moguće priključiti struju.

U stečajnom psotupku najčešće se kupuje samo objekat bez prava korišćenja i onda vlasnici, kako on kaže, vode parnični postupak koji predugo traje.

Nova ekonomija je ranije pisala da je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture objavilo Nacrt zakona o izmenama i dopunama zakona o planiranju i izgradnji u kojem se, između ostalog, predlaže mogućnost da informaciju o lokaciji izdaju i javni beležnici, registar „brownfield lokacija“, i uspostavljanje glavnog državnog urbaniste.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.