Vlada Albanije priprema plan za sprečavanje migracije mladih ljudi, posebno lekara i medicinskih sestara. Država namerava da im ponudi stambene kredite, kao i veće plate.
Kako prenosi Euractiv, plan je najavio premijer Edi Rama otvarajući novi deo državne bolnice u Tirani.
Prema njegovim rečima, kupovina kuće ili stana mlade bračne parove, za zaposlene u zdravstvu, vojsci, policiji biće kreditirana „potpuno drugačije nego na bankarskom tržištu“.
Rama je rekao da migracija profesionalaca nije problem Albanije, dodajući da oni koji odlaze imaju dobru reputaciju i brzo se integrišu u evropske zdravstvene službe, poput brojnih primera iz Nemačke:
Ne možemo da finansiramo nemačku zdravstvenu službu. Ne možemo da prihvatimo da student medicine plaća 1/16 troškova studija, a da vlada plaća ostatak… a onda student kad dobije diplomu i ode u Nemačku ili negde drugde.
Iako „nije moguće zaustaviti slobodno kretanje ili prisiliti ljude da ostanu“, on je ipak dodao i da Vlada Albanije razrađuje planove prema kojima bi diplomci medicine morali da ostanu u zemlji određeni vremenski period.
Prvi put u Evropi: Dolina Vjose proglašena parkom divlje reke
Rama je rekao da će biti povećanja plata lekara specijalista na 50.000 leka mesečno (470 evra), s tim da bi oni koji obavljaju više intervencija, konsultacija i uopšte više posla mogli biti plaćeni i više.
„Za ovo ćemo, naravno, produžiti razgovor i sa rektoratom i sa akademskom zajednicom kako bi napravili najbolju moguću politiku“, dodao je Rama.
Od pada komunizma u Albaniji 1991. godine broj stanovnika opao je za preko 1,4 miliona, 700.000 ih napustilo zemlju u poslednjoj deceniji, a 32.000 uglavnom mladih tokom 2022. godine.
Masovni egzodus je teško pogodio tržište rada, uz značajan nedostatak radnika u ugostiteljstvu, turizmu, proizvodnji, ali i zdravstvenom sektoru.
Tokom poslednje decenije, najmanje 3.500 zdravstvenih radnika, uključujući mnoge lekare, iz Albanije je otišlo u Nemačku.
Albanija proizvodi previše maslinovog ulja