Svet

30.01.2023. 11:21

Euractiv

Autor: Nova ekonomija

Albanija proizvodi previše maslinovog ulja

Foto: Pixabay

Svet

30.01.2023. 11:21

Količina proiyvedenog maslinovog ulja u Albaniji  se značajno povećava, ali ponuda daleko nadmašuje potražnju. Zbog toga su poljoprivrednici i proizvođači u sve težem položaju, piše Euractiv

Krajem 2021. godine u Albaniji je bilo oko 10,7 miliona stabala maslina, što je povećanje od 30 odsto u odnosu na prethodnu deceniju.

To je dovelo do prekomerne proizvodnje u 2022. godinu, kada je proizvedeno 40 odsto više maslinovog ulja nego prethodne godine, što je ekvivalentno 26.000 tona.

Stručnjak za maslinovo ulje Drini Imami kaže da je jedan od razlog za prekomernu proizvodnju kontinuirano povećanje površina pod maslinama.

„Drugo, poslednju proizvodnu sezonu karakterisao je veliki prinos, ili kako se narodskim jezikom može reći, bila je ‘dobra godina'“, kaže Imami.

Zamenik ministra poljoprivrede Dimo Kote je dodao da su trenutnoj situaciji doprinele i nove tehnike uzgoja, lepo vreme, državne subvencije i to što su farmeri shvatili vrednost proizvoda.

Međutima, nedostatak klijenata koji bi kupovali zalihe maslinovog ulja doveo je do napuštanja nekih plantaža.

Jedan proizvođač ulja rekao je da trenutno ima rezerve od oko 160 tona, ali je tržište prezasićeno, a prodaja u supermarketima i dalje niska.

Pored toga, postoji mala marža između proizvodnje gotovog ulja i prodaje u supermarketu po ceni koju ljudi mogu priuštiti.

Stručnjaci kažu da se velika količina, čak 95 odsto,  prodaje neformalno u plastičnim flašama.

Šta imamo od Otvorenog Balkana: Potpuni efekti još nisu vidljivi (1. deo)

Da bi se situacija rešila, potrebno je povećati izvoz maslinovog ulja koji je trenutno veoma nizak.

U periodu od 1962-1967 Albanija je bila jedan od 15 najvećih proizvođača maslinovog ulja u svetu

Vlada Albanije se sada konsultuje sa poljoprivrednicima o promovisanju zadruga za proizvodnju maslinovog ulja i stvaranju sertifikovanih brendova za svaki region zemlje.

Finansiranje će biti omogućeno  iz IPARD programa Evropske unije,  i prvo će se odvijati u tri opštine.

„Regionalizacija, stvaranje brendova po regionima, odnosno unija poljoprivrednika, ostaje jedino rešenje za povećanje izvoza maslinovog ulja“, rekao je Kote.

Albanija je korisnik IPARD III programa Evropske unije,  preko kojeg će oko 112 miliona evra biti upumpano u poljoprivredni sektor zemlje.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.