Pojedine hladnjače u Srbiji ponudile su novu cenu maline u otkupu, koje se kreću od 130 do 200 dinara po kilogramu. Proizvođači kažu da ona treba da bude oko tri evra (350 dinara) za kilogram, a da za cenu niže od te „nema ekonomske računice“. Zbog ove neusklađenosti, predstavnici malih i zadružnih hladnjača ponovo traže da se pronađe dugoročno rešenje za probleme u oblasti malinarstva.
„Sada imamo pojavu cena u otkupu od 130, 160 i 200 dinara po kilogramu u Mačvi, gde je počela berba maline. A imamo i izjave proizvođača da malina treba da bude 300, 400 i više dinara po kilogramu. To nije dobro relacija u sektoru malinarstva“, rekao je za Novu ekonomiju Božo Joković iz Udruženja „Naše voće Srbija“.
Predstavnik udruženja koje okuplja male i zadružne hladnjačare (ali i malinare), podseća da su male hladnjače dužne proizvođačima za rod 2022. godine, koja bila „slika lošeg tržišnog poslovanja“.
On ocejuje i da su hladnjače koje su naslonjene na primarnu proizvodnju maline u sopstvenim zasadima duplo izgubili u prošlogodišnjoj sezoni.
„Male hladnjače ničim nisu uticale na to već su bili nemi posmatrači igre velikih brojeva koje su iskazane kroz izvoz i uvoz maline po dobrim cenama, ponuđen im je bankrot i neplaćanje proivođača“, smatra Joković.
On kaže kako se u tom udruženju nadaju da su blizu rešenja tih problema, jer je na nedavnom sastanku u kabinetu Vlade Srbije premijerka „presekla i rekla da će biti opredeljeno dve milijarde za isplatu maline preko kredita malim hladnjačama“.
Doduše, niko ne zna kada će početi proces izdavanja kredita. Nova runda razgovora sa Ministarstvom poljoprivrede zakazana je u ponedeljak.
Joković najavljuje i da će grupacija koje predstavlja 14. juna na sastanku u Arilju „trasirati put“ daljeg rada.
Predstavnici Udruženja Naše voće SrbijaFoto: Naše voće Srbija
„Svedoci smo da je došlo do grupisanja i ličnih interesa u sektoru malinarstva… Ako je to malina koju mi proizvodimo, a jeste, onda ćemo je mi i prodati kome hoćemo i za koliko mi budemo odredili cenu našeg proizvoda“, dodao je Joković.
Predstavnik Asocijacije proizvođača maline i drugog jagodastog voća „Malinari Srbije“ Dobrivoje Radović izjavio je za Novu ekonomiju je da je zbog nevremena sa gradom proteklih nedelja i u četvrtak 8. juna oštetećen rod maline i da će za oko 30 odsto biti manjni prošlogodišnjeg.
On podseća da je prošle godine rod maline u Srbiji iznosio oko 60.000 tona.
„Sagledavši realno situaciju mi očekujemo akontnu cenu maline od tri eura za sortu vilamet. Ispod te cene nemate ekonomsku računicu bilo šta da radite“, dodao je Radović.
Prema njegovim rečima, sinoć je praktično završeno branje malina u Novoj Varoši, okolini Zlatibora, Rađevini, oko Krupnja, zbog nevremena koje je pratio grad.
Nevreme je prethodnih nedelja oštetilo i zasade maline u Krupnju, Rađevini, kod Loznice, Karanu, Ribaševini, Volujcu kod Užica i Požege.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Duvan i nikotin su od pamtiveka deo ljudskog društva i njihova upotreba može biti u različitim oblicima, a usled promena u navikama i željama ljudi, potreba za inovacijama u duvanskoj industriji postala je n...
Predračun za radove na Železničkoj stanici u Novom Sadu, koji je objavila Nova ekonomija, pokazuje da je ukupna vrednost radova na zgradi sa spoljnim uređenjem prvobitno procenjena na oko tri miliona evra. P...
Dizel i benzin će se na pumpama u Srbiji do sledećeg petka, 29. novembra prodavati po višim cenama.Litar dizela skuplji je tri dinara i maksimalno će koštati 197 dinara, a benzin je poskupeo jedan dinar,...
Ministarstvo privrede Srbije potpisalo je ugovor o prodaji celokupnog kapitala inđijske firme Energo-Zelena sa Industrijom mesa Matijević, za 5,1 milion evra, piše Biznis.rs a prenosi Beta.Energo-zelena ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok